zpět

Nová kuchyně za pár korun? Nebojte se, jde to!

Pokud vám finanční situace neumožňuje vyměnit starou kuchyni za zcela nový model, nevěšte hlavu. S trochou kreativity zvládnete takový úkol i při omezeném rozpočtu. Máme pro vás pár tipů, jak na to.

Většina z nás si přeje mít krásnou a hlavně funkční kuchyni, v níž se bude vařit jedna radost. To ovšem neznamená, že byste kvůli tomu museli vybílit rodinné konto. Občas totiž stačí málo, aby celý prostor dostal nový výraz.

Dostatek světla

Lustr v kuchyni nadělá spíš parádu než užitek. Zde jsou totiž potřebná hlavně dílčí světla umístěná nad pracovními plochami. Pokud nemáte nad sporákem digestoř, jejíž součástí obvykle bývá osvětlení, snažte se osvítit tento prostor. Vidět potřebujete také na pracovních plochách. Vhodná jsou svítidla pod skříňkami a bodovky, které se dají nastavit dle potřeby.

Zbytečnosti

V každé kuchyni se najdou kuchyňské přístroje, které se používají maximálně jednou za měsíc, a někdy ani to ne. Jsou-li uklizené ve skříňce, zas o tolik nejde. Jestliže ale postávají třeba na kuchyňském ostrůvku, kde se na ně práší, nejenomže zbytečně zabírají pracovní plochu, které v kuchyni není nikdy nazbyt, ale také vyvolávají dojem nepořádku. Na druhou stranu není důvod, proč byste se nemohli pochlubit hezkými designovými spotřebiči, vyberte si z nich ale jenom ten, který opravdu oužíváte pravidelně. Ostatní uložte do skříně v dosahu.

Pryč s nudou

Velký a jednolitý celek může svým způsobem nudit. Máte velkou kuchyňskou sestavu, ve které jsou skříňky jedna jako druhá? Pak si s nimi trochu pohrajte. Přidejte otevřené police, prosklená dvířka, úložný prostor doplňte také o regály. Jednodušší variantou, jak dostat do kuchyně život, jsou různobarevné doplňky. Myslete na to, že barvy by měly být pouze tři. Jinak se totiž může stát, že výsledkem bude chaos a vás z přemíry barevných odstínů rozbolí hlava.

Hra s optikou

Pracovat se dá i s malou kuchyní. Zdánlivě větší prostor vytvoříte s pomocí otevřených polic. Pozor ale na to, že tento typ polic vyžaduje dokonalý pořádek ve skříňkách. Snadněji ho zvládnete při ukládání talířů, hrnků nebo sklenic. Podstatně horší už je rovnání různých sáčků a dóz s potravinami. Ty bude proto lepší stále ukládat do zásuvek nebo za plná dvířka skříní.

Naučte se organizovat

S pomocí různých jednoduchých organizérů vám to půjde snadno. Pořiďte si poličky na kořenky, držáky na poklice, nože, posuvné karusely do vnitřních částí skříní. Organizéry vám nejenom pomohou mít věci na svém místě a zajistí pořádek, ale současně uvolní prostor pro další doplňky, které se vám třeba momentálně nikam nevejdou.

Nový facelift

I maličkosti, do kterých byste to třeba neřekli, umí příjemně osvěžit interiér. Zkuste to například s úchytkami kuchyňských dvířek. Vyberte si takové, které podpoří styl vaší kuchyně, mohou být v kontrastních barvách, kovové, keramické nebo v různých tvarech. Myslete na to, že kuchyně nemusí být vymalovaná pouze na bílo, naopak jí mohou slušet i jemné pastelové barvy. Šmrnc jí dodá také stylová tapeta nebo nálepky, které dnes pořídíte za pár korun.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Bonami

 

 

Nová kuchyně za pár korun? Nebojte se, jde to! Nová kuchyně za pár korun? Nebojte se, jde to! Nová kuchyně za pár korun? Nebojte se, jde to!
Prohlédnout galerii (3)