Není to snadné a chce to cit pro věc. Hranice mezi stylem zvaným glamour a nevkusem, tedy kýčem, je totiž poměrně tenká. Pokud se rozhodnete pro tento styl, měli byste velmi pečlivě zvážit, jaké zařizovací předměty si vyberete. Myslete také na to, že někdy je lepší jen naznačit, než se držet pevných pravidel.
Nejprve si pojďme říci, jaké jsou typické rysy glamour stylu. Je to především elegance, třpyt a luxus, extravagance, svět filmových hvězd. Ale také pohodlí. V takovém interiéru najdete mohutný čalouněný nábytek, luxusní textilie - od sametu přes satén až po damašek, mramor, broušené sklo, nesmí chybět zrcadla, spousta svítidel a svícnů.
Z barev vyniká zlatá a stříbrná, kterým zdárně sekunduje rubínová, smaragdová nebo ametystová. Své místo zde má ale také černá a bílá, které už samy o sobě působí dostatečně luxusně. Pokud k nim přidáte stříbrné, zlaté či bronzové doplňky, zkrátka takové, které se lesknou, získáte okázalý interiér. Je ovšem dobré si uvědomit, že zmíněné prvky umístěné vedle sebe často v interiéru působí těžkým, přeplácaným až laciným dojmem. Pokud se vám glamour styl líbí, ale rádi byste se vyhnuli kýči, určitě vsaďte na osvědčené „méně znamená více“.
Nebojte se kombinovat
K bavlněným polštářkům na sedačce přidejte jeden damaškový ve výrazné ametystové nebo smaragdové barvě. Anebo to zkuste se strukturou textilií a vsaďte na samet či hedvábí. V blížícím se chladném období může být příjemným společníkem také kožešina. Do glamour interiéru patří záclony a závěsy v kontrastu jemného tylu a látek hrubšího vzhledu. Nechte je splývat až na zem, což jednak působí okázale a za druhé se díky tomuto efektu místnost opticky zvýší.
Vyberte si jeden výrazný kus v glamour stylu, třeba pohovku nebo křišťálový lustr. Jestliže sáhnete po dalších doplňcích ve střízlivějších barvách, zejména neutrálních nebo pastelových, jež odlehčí těžkopádnosti glamour, jedinečnost takového solitéru vynikne podstatně lépe. Nezapomeňte ani na tvary, rozměry a design, který by měl mít spíš minimalističtější charakter. Součástí tohoto stylu jsou také výrazně zdobné tapety. Nepoužívejte je na celý pokoj, ale vytapetujte pouze jednu stěnu či niku.
Oslava dokonalosti
Právě solitérní kus nábytku, který v tomto případě může nabrat podobu starožitné prosklené skříně, ale také doplňky jako jsou velké stojací lampy či velká zrcadla, určují styl místnosti. A to není všechno. Často totiž dodají tak trochu nudnému interiéru výjimečnou atmosféru. I když glamour působí noblesně a honosně, neznamená to, že byste si ho nemohli dovolit i s omezeným rozpočtem.
Odborník na místě
Glamour styl není jenom jeden. Má mnoho tváří. Nádech romantismu zachycuje v Paříži, tep velkoměsta v něm ucítíte v New Yorku a mnohotvárnosti nabývá v kosmopolitním Londýně. I když k jeho následování nepotřebujete mnoho, víc než kde jinde, zde snadno šlápnete vedle a místo půvabné přitažlivosti přiznáte v interiéru pořádný nevkus. Nebojte se proto oslovit odborníka, který vás provede počátečním zmatkem a nasměruje ke správnému glamour cíli.
Text: Emma Hildová
Foto: Bonami