Často přehlížení, přesto nezbytní. Aneb bez čeho se v kuchyni neobejdete…

Často přehlížení, přesto nezbytní. Aneb bez čeho se v kuchyni neobejdete…

Sporák, lednice, trouba, myčka. Čtyři základní kuchyňští pomocníci, které si „na první dobrou“ vybaví každý. Ale kromě nich se většina domácností dnes už neobejde bez odsavače par neboli digestoře. Kromě toho, že místnost zbaví páry i v zimním období, kdy byste museli větrat, odstraní pachy a nepříjemnou mastnotu.

Při výběru digestoře se řiďte hlavně počtem hodin, které denně trávíte u sporáku, velikostí kuchyně a samozřejmě finančními možnostmi. A počítejte s tím, že odsavače par se liší nejenom výkonem, ale rovněž i typem umístění.

Odtah, nebo recirkulace?

Odtahová digestoř funguje tak, že potrubí na ni připojené odvádí páry i pachy ven mimo byt či dům. Sice funguje lépe než recirkulační digestoř, ale pozor na to, že odsává z místnosti skutečně všechno, tedy i teplo, což není v zimních měsících právě ekonomické. Praktičtější se tak jeví kombinovaná digestoř umožňující v jednotlivých ročních obdobích zvolit vhodný způsob likvidace par - v zimě recirkulaci, od jara do podzimu odtah. I samostatná recirkulační digestoř představuje správné řešení. Můžete ji totiž umístit kamkoli, protože na rozdíl od odtahové digestoře, která potřebuje ke své práci komín či jinou cestu umožňující vyvedení par ven, tato pracuje samostatně, bez závislosti na komínu. Přes různé typy filtrů do sebe vtáhne vzduch prosycený parami a pachy, vyčistí ho a vrátí zpět do kuchyně. Filtry se buď po čase mění, anebo se dají umýt.

Komínové odsavače par

Nejenom že odvedou kus práce, ale také udělají parádu. Tyto digestoře pracují na principu odtahu, takže před nákupem si ověřte, zda máte nad pracovní plochou nejenom vhodný prostor pro připevnění, ale také přístup do komína, světlíku nebo rovnou ven. Sací plocha by měla být o něco větší, než je varné centrum, aby pobrala i páry unikající po stranách.  Jelikož je komínová digestoř viditelnou součástí kuchyňského vybavení, její design by měl odpovídat stylu kuchyně.

Nástěnné modely

V tomto případě se potkala funkčnost s atraktivním designem. Nástěnné digestoře se mění v dokonalé stylové doplňky, do kterých byste jejich základní funkci mnohdy ani neřekli. Šikmo posazené desky se vyrábějí z ušlechtilých materiálů a v mnoha případech je lze barevně dodekorovat tak, aby ladily s ostatním vybavením kuchyně. Stejně jako komínové varianty, i tyto pracují v režimu odtahu. Navíc jsou praktické, protože vás nebudou omezovat v pohybu kolem sporáku nebo varné desky.

Ostrůvkové digestoře

Jak už sám název napovídá, tento typ odsavače par se používá v kuchyních, kde je varná plocha instalovaná do varného ostrůvku umístěného uprostřed místnosti. V tomto případě je odtahové potrubí vedeno stropem. U ostrůvkových digestoří je důležitá technologie, která odvádí výpary po obvodu odsavače, čímž je zaručeno dokonalé odsávání v takto otevřeném prostoru.

Neviditelné

Z různých důvodů se do kuchyně ne vždy hodí klasický odsavač par. Potřebu odsát páry i vzduch pak může vyřešit digestoř zabudovaná v pracovní desce, která je vidět jenom ve chvíli, kdy ji zrovna používáte. Jakmile dovaříte a vzduch je čistý, stačí ji zasunout zpět. Nikde nepřekáží, ani nenarušuje design kuchyně.

 

 

Text: Emma Hildová

Foto: Miele, Mora

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!