zpět

Kam nedosáhnou sluneční paprsky, tam vpusťte umělé světlo

K domácí pohodě, ale i psychickému zdraví přispívá vhodné nasvětlení interiéru. A s ním si ne vždy poradí klasické lustry. Alternativu je proto třeba hledat jinde.

Poohlížíte se po novém bydlení a líbí se vám atypický prostor v podobě loftu, mezonetu, půdního či galeriového bytu? Proč ne! Jistě má něco do sebe. Připravte se ale na to, že v něm budete muset řešit řadu věcí jinak, což platí nejenom o nábytkovém vybavení a uspořádání, ale také o osvětlení.

Nízké stropy

Půdní vestavba může být velmi romantická, jenže pokud jde o osvětlení interiéru, rovněž i problematická. Při zachování klasického tvaru stropu se prostor na lustr nejspíš najde, ale složitější je to ve chvíli, kdy se rozhodnete trámoví schovat za obložení. Při sníženém stropě se závěsným svítidlem moc nepochodíte. Nabízí se ovšem možnost využití podhledových světel, která spolehlivě osvětlí i různá zákoutí, niky či jiné specifické plochy.

Nenápadní pomocníci

Do segmentu podhledových světel patří bodové neboli spotové osvětlení, které se vyrábí v různých variantách – jednobodové nebo vícebodové. Oceníte jeho flexibilitu, jelikož světelný kužel můžete nastavit dle potřeby osvětlovaného místa. Bodovky lze umístit na strop, zeď, do podhledů, některé typy lze zapustit i do sádrokartonových desek.

Podhledová neboli zápustná světla jsou vhodná například jako noční osvětlení chodby nebo schodiště. V interiéru se obvykle instalují ve větším množství, protože samostatné světlo nedokáže tolik osvětlit prostor jako běžný lustr nebo lampa. S podhledovkami se dá kouzlit. Velmi pěkně vypadají zapuštěné v několika řadách, kdy každou z nich rozsvěcíte zvlášť, případně všechny dohromady. Tohle řešení je praktické například v ložnici, kde by centrální světlo rušilo partnera, který si může přispat.

Čas pro světelné pásky

Významnou součástí podhledového osvětlení jsou takzvané LED pásky. Důvod pro jejich čím dál větší oblíbenost je celkem jasný. Umí se velmi dobře přizpůsobit jakémukoli prostoru, takže s nimi osvětlíte nestandardní nebo špatně dostupná místa. Jejich dalším plus je, že jsou nejenom stmívatelné, ale také se dají pořídit v široké škále barev. Tento efekt se rovněž využívá pro ovlivnění atmosféry v místnosti.

Dobře se uplatní v noci, kdy zastoupí klasické svítidlo, které byste jinak museli rozsvěcet, když jdete na toaletu nebo se napít. LEDky totiž vytvářejí příjemné světlo, jež vás neoslní, a tedy neprobere z polospánku. Nehrozí tak, že byste se po zbytek noci převalovali v posteli, protože vlivem ostrého oslnění nemůžete znovu usnout.

Schody v domácnosti vyžadují bezpečnostní prvek – zábradlí. Ke zvýšení bezpečnosti přispívá i osvětlení jednotlivých stupňů, ať již zapuštěným světlem v postranní stěně nebo LED páskem umístěným pod hranou každého schodu.

Tento typ osvětlení se uplatí v regálech, skříních či vitrinách. Můžete je nalepit za televizi a zlepšit tak světelné podmínky při sledování filmů. Určitě patří pod kuchyňskou linku, do různých nik, efektně budou působit na kuchyňském baru nebo hranách nábytku.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Philips

Kam nedosáhnou sluneční paprsky, tam vpusťte umělé světlo Kam nedosáhnou sluneční paprsky, tam vpusťte umělé světlo
Prohlédnout galerii (2)