Ať už na působení barev věříme či nikoli, pravdou je, že se oblékáme do svých oblíbených barev a také v domácím prostředí se obklopujeme těmi, které jsou nám příjemné, mají nám svým způsobem co říci.
Jaké barvy patří k podzimu, asi není třeba zdůrazňovat, stačí se při procházce přírodou dobře dívat. Krajině vévodí odstíny hnědé, oranžové, ale také široká škála červené či žluté. Zasvítili do nich z modré oblohy podzimní slunce, je to doslova pastva pro oči.
My si z nich pro tentokrát vybereme jen jednu, a to hnědou, a rozsvítíme ji trochu jinak.
Proč právě hnědá?
I když působí spíš střízlivým dojmem, spousta lidí ji má v oblibě zejména pro její spojení s přírodou a přírodními materiály jako je dřevo, zemina nebo kůže. To je také důvod, proč hnědá nachází v interiéru poměrně široké uplatnění. Jelikož vyzařuje pocit tepla a bezpečí, často se používá v různých odstínech na podlahách. Vztah k přírodě ji předurčuje k rustikálnímu stylu a obecně k interiéru, který je definován útulnou atmosférou a příjemným bydlením. Po hnědé často sáhnou lidé, kteří mají náročné povolání plné stresu, takže doma hledají klid, odpočinek a pohodlí.
Vzhledem k tomu, že hnědá barva je decentní, až bychom řekli možná i trochu fádní, sluší jí to ve společnosti živějších barev. Pozor na to, že tmavé odstíny hnědé působí poněkud těžkopádným dojmem a obzvlášť ve větším použití prostor opticky zmenšují. U citlivějších jedinců dokonce mohou působit depresivně či dokonce vyvolávat pocit zastaralosti. Častěji se proto používají světlejší pastelové tóny, především odstíny béžové, které naopak podporují vzdušnější atmosféru.
Snoubení s růžovou
Už dávno neplatí, že růžová patří jenom do holčičího pokoje. Při správném výběru odstínu působí velmi vytříbeným a elegantním dojmem, takže se uplatní v celém interiéru. Je tvořena kombinací bílé a červené a dokáže nabídnout jemné, romantické, noblesní, ale také pořádně výstřední tóny. Přidáním jemných růžových tónů ke kávovým odstínům hnědé vzniká elegantní bydlení s jemně romantickým podtónem.
Z hlediska psychologie barev je růžová pozitivní a šťastná. Stejně jako hnědá se hodí pro všechny, které trápí každodenní stres, protože zklidňuje mysl a celkově uvolňuje napětí v těle. Můžeme tak říci, že je to ideální barva do dnešní doby.
Stejně jako v případě hnědé, ani s růžovou bychom to neměli přehnat, jinak si vyrobíme dokonale kýčovité prostředí, ze kterého nás bude spíš bolet hlava, než aby se nám v něm dobře bydlelo. Proto se používá jako barva doplňková. V kuchyni se uplatní například na závěsech, ubruse nebo prostírání, v obývacím pokoji se bude jako solitér vyjímat růžové křeslo nebo lampa. Více růžové, ale v jemných odstínech, můžeme použít v ložnici, ať již jako výmalbu, jemně vzorovanou tapetu, koberec nebo lůžkoviny. Růžové doplňky rovněž hezky rozsvítí malou koupelnu.
V barvě mědi
Třetí barvou do sofistikované podzimní kombinace je měděná. Patří zejména do minimalistického designu, a proto je třeba ji hledat zejména v industriálních, ale také severských interiérech. Punc originality ovšem dodá i rustikálnímu stylu. Jak už jsme naznačili, velmi dobře si rozumí s růžovou, zejména v odstínu starorůžové, béžovou a tmavšími odstíny dřeva.
A stejně jako u prvních dvou barev, i v případě mědi platí, že méně je více …
Text: Emma Hildová
Foto: Westwing