zpět

Jak mít barvy babího léta doma po celý rok?

Ať už na působení barev věříme či nikoli, pravdou je, že se oblékáme do svých oblíbených barev a také v domácím prostředí se obklopujeme těmi, které jsou nám příjemné, mají nám svým způsobem co říci.

Jaké barvy patří k podzimu, asi není třeba zdůrazňovat, stačí se při procházce přírodou dobře dívat.  Krajině vévodí odstíny hnědé, oranžové, ale také široká škála červené či žluté. Zasvítili do nich z modré oblohy podzimní slunce, je to doslova pastva pro oči.

My si z nich pro tentokrát vybereme jen jednu, a to hnědou, a rozsvítíme ji trochu jinak.

Proč právě hnědá?

I když působí spíš střízlivým dojmem, spousta lidí ji má v oblibě zejména pro její spojení s přírodou a přírodními materiály jako je dřevo, zemina nebo kůže. To je také důvod, proč hnědá nachází v interiéru poměrně široké uplatnění. Jelikož vyzařuje pocit tepla a bezpečí, často se používá v různých odstínech na podlahách. Vztah k přírodě ji předurčuje k rustikálnímu stylu a obecně k interiéru, který je definován útulnou atmosférou a příjemným bydlením. Po hnědé často sáhnou lidé, kteří mají náročné povolání plné stresu, takže doma hledají klid, odpočinek a pohodlí.

Vzhledem k tomu, že hnědá barva je decentní, až bychom řekli možná i trochu fádní, sluší jí to ve společnosti živějších barev. Pozor na to, že tmavé odstíny hnědé působí poněkud těžkopádným dojmem a obzvlášť ve větším použití prostor opticky zmenšují. U citlivějších jedinců dokonce mohou působit depresivně či dokonce vyvolávat pocit zastaralosti. Častěji se proto používají světlejší pastelové tóny, především odstíny béžové, které naopak podporují vzdušnější atmosféru.

Snoubení s růžovou

Už dávno neplatí, že růžová patří jenom do holčičího pokoje. Při správném výběru odstínu působí velmi vytříbeným a elegantním dojmem, takže se uplatní v celém interiéru. Je tvořena kombinací bílé a červené a dokáže nabídnout jemné, romantické, noblesní, ale také pořádně výstřední tóny. Přidáním jemných růžových tónů ke kávovým odstínům hnědé vzniká elegantní bydlení s jemně romantickým podtónem.

Z hlediska psychologie barev je růžová pozitivní a šťastná. Stejně jako hnědá se hodí pro všechny, které trápí každodenní stres, protože zklidňuje mysl a celkově uvolňuje napětí v těle. Můžeme tak říci, že je to ideální barva do dnešní doby.

Stejně jako v případě hnědé, ani s růžovou bychom to neměli přehnat, jinak si vyrobíme dokonale kýčovité prostředí, ze kterého nás bude spíš bolet hlava, než aby se nám v něm dobře bydlelo. Proto se používá jako barva doplňková. V kuchyni se uplatní například na závěsech, ubruse nebo prostírání, v obývacím pokoji se bude jako solitér vyjímat růžové křeslo nebo lampa. Více růžové, ale v jemných odstínech, můžeme použít v ložnici, ať již jako výmalbu, jemně vzorovanou tapetu, koberec nebo lůžkoviny. Růžové doplňky rovněž hezky rozsvítí malou koupelnu.

V barvě mědi

Třetí barvou do sofistikované podzimní kombinace je měděná. Patří zejména do minimalistického designu, a proto je třeba ji hledat zejména v industriálních, ale také severských interiérech. Punc originality ovšem dodá i rustikálnímu stylu. Jak už jsme naznačili, velmi dobře si rozumí s růžovou, zejména v odstínu starorůžové, béžovou a tmavšími odstíny dřeva.

A stejně jako u prvních dvou barev, i v případě mědi platí, že méně je více …

 

Text: Emma Hildová

Foto: Westwing

 

Jak mít barvy babího léta doma po celý rok? Jak mít barvy babího léta doma po celý rok? Jak mít barvy babího léta doma po celý rok?
Prohlédnout galerii (3)