Doba stresová přináší potřebu klidu a určitého rozjímání. Určitou možnost zastavení a meditace nabízejí japonské zenové zahrady, které si můžete nechat vybudovat ve vlastní zahradě, ale ve zmenšeném modelu si je lze pořídit i do interiéru.
Tradice zenových zahrad pochází z Japonska a zasahuje až do dávné minulosti. Země vycházejícího slunce staví jejich tvorbu na úroveň básnictví, malířství a architektury. Podstatou takové zahrady je scenérie připomínající skutečnou krajinu na omezeném prostoru a s pomocí minimálních prostředků. Autoři ji tvoří v souladu s principy feng shui. Toto japonské umění má stále co říci lidem po celém světě. Jenom v Evropě najdete řadu zahrad a parků vybudovaných v japonskému stylu. Některé z nich jsou veřejné, jiné soukromé. Ať či onak, jejich tvůrci se vždy inspirovali předlohami v Kjótu, Tokiu nebo ve známých kamenných zenových zahradách jako je Koto-in, Daisen-in či Shinju-an a další.
Suchá krajina
Na tvorbě zenové zahrady nehledejte nic složitého. Skládá se pouze z písku, štěrku, kamenů. Přidat lze i trocha mechu. Voda sem nepatří, je znázorněna pískem, který je uhrabaný do tvaru vln, kameny zde představují koryto řeky nebo potoka. Zahrady se v Japonsku stále více minimalizují. Najdete je nejenom u rodinných domů, ale malé zahrady si majitelé vytvářejí na terasách nebo dokonce uvnitř interiéru. Jako všechno, i zenové zahrady se vyvíjejí, což je patrné také na používání dalších prvků, dřeva, skla, kovu a více zeleně.
Pevně daný postup
Prostor zenové zahrady je ohraničený plotem, terasou, stěnou domu nebo štěrkem, dřevěným rámem či kameny, obvykle v obdélníkovém tvaru. V tradiční zenové zahradě se používá vždy lichý počet kamenů, minimálně tři. Nejčastěji to bývá rozložení tři plus jeden nebo tři plus pět. Kolik kamenů do zahrady použijete, je čistě na vás, ale vždy se držte pravidla, že méně znamená více. Kameny by měly podněcovat k představivosti, intuitivnímu vhledu. Také se říká, že slouží k duševní očistě na cestě k osvícení. V suché zahradě se objevují placaté solitérní kameny, které vytvářejí cestu, anebo malé oblázky, sloužící jako obruba zahrady. Už bylo řečeno, že voda zde nemá místo a zosobňuje ji písek uhrabaný do podoby klidné či plynoucí vody. K tomu účelu slouží speciální hrábě, jimiž vytvoříte například kruhy kolem ostrůvku. Potok nebo koryto lze naznačit i dalším základním stavebním prvkem, štěrkem. Pokud by vám v zahradě chyběl živý prvek, osaďte ji mechem nebo menším keřem. Při vytváření konceptu zahrady mějte na paměti, že by měla sloužit takzvaně na pohled. To znamená, že v tomto případě jde hlavně o vizuální užitek nejenom pro vás, ale i rodinu a přátele.
Meditační koutek
Mini zenovou zahradu si můžete vytvořit doma v obývacím pokoji, ložnici či kdekoli jinde v interiéru, kde je ticho a klid. Postačí vám k tomu přenosný dřevěný box nebo široká kamenná nádoba s minimální hloubkou tři centimetry. Dále budete potřebovat jemný čistý bílošedý písek, vhodné kameny a případně další doplňky. Pracuje se s dřevěnými hrabičkami, tyčinkami, používají se hladítka, košťátka, různé štětce, ale také třeba pinzeta. Kromě kamenů a mechů v zenové zahradě užijete i různé dřevěné můstky, svíčky nebo barevné listí.
Připravila: Emma Hildová
Foto: Pixabay, Jardin zen, Santal Shop