Je ti teplo, děvče? Není? Tak zkontrolujeme radiátory!

Je ti teplo, děvče? Není? Tak zkontrolujeme radiátory!

Začala topná sezóna. Žádný div, je polovina října. A i když je přes den venku stále hezky, večer si už rádi přitopíme. Jenže co dělat, když ani ventil otočený na maximum nezařídí, aby radiátory začaly hřát?

Kontrola funkčnosti topení je zcela zásadní krok, který byste měli učinit před každou topnou sezónou. Vlažné radiátory signalizují, že je třeba odvzdušnit celý systém, protože do trubek se dostal vzduch a topení nepracuje, jak by mělo. Že je nějaký problém, naznačí i voda žbluňkající v jejich útrobách.

Zvládnete to i svépomocí

Pokud jste se se zavzdušněným radiátorem setkali poprvé, nemusíte se děsit a volat odborníky. S trochou úsilí ho zvládnete “opravit“ sami.

K odvzdušnění se používá ventil, který je umístěný po straně radiátoru. Než ho uvolníte, připravte si kbelík nebo nějakou větší nádobu a k ruce hadr na utírání vody. Vzduch z topných těles vypustíte otočením odvzdušňovacího ventilu doleva. S ventilem stačí otočit jenom o půl otáčky, kdy uslyšíte syčení vzduchu. Mějte na paměti, že vzduch bývá horký, proto je nezbytná opatrnost. Jakmile přestane vzduch unikat a z ventilu začne kapat voda, uzavřete ho. Celý postup opakujte přibližně po půl hodině znovu, ale tentokrát nechte odtéct alespoň půl decilitru vody.

V paneláku a rodinném domě

V panelovém domě se odvzdušnění provádí pouze v nejvyšších patrech. Je ale rozhodně lepší, když se na tomto úkonu domluví všichni nájemníci. Jde o to, aby vzduch z nejnižších pater vystoupal až nahoru k těm, kteří mají radiátory vybavené výpustnými ventily, proto je nutné termoventily na všech radiátorech v paneláku na několik dní otevřít a nastavit na nejvyšší možnou hodnotu.

Pokud jste majiteli rodinného domku, začněte s odvzdušňováním v přízemí a postupně pokračujte až do nejvyššího patra. Nejprve je třeba otočit hlavici na nejvyšší stupeň a vypnout oběhové čerpadlo. Přibližně po půl hodině se všechny vzduchové bubliny nahromadí do jednoho místa a pak lze začít s odvzdušňováním. Po opětovném spuštění čerpadla ještě zkontrolujte, zda je tlak vody v topném okruhu dostačující.

První kontrolní topení

Po odvzdušnění radiátoru překontrolujte, zda topné těleso topí po celé své ploše. Pokud se na radiátoru stále nacházejí studená místa, odvzdušnění opakujte. V případě, že se topení nerozjede ani po několika opakováních, zavolejte odborníka. Na vině totiž může být špatně vyprojektovaná soustava, která vyžaduje náročnější zásah, než jakým je běžné odvzdušnění.

Kontrola komínu

Sice už jsme se o tom zmiňovali před nedávnem, ale některé věci je lepší zopakovat. S topením v rodinném domě souvisí i kontrola komínu, kterou by měl ovšem provádět kominík. Ten komín nejenom vyčistí, ale zkontroluje i případné závady, které mohou mít vliv na funkčnost. Návštěvu kominíka neodkládejte, protože komín bez sazí má lepší tah, přispívá k nižší spotřebě paliva a navíc eliminuje riziko požáru nebo otravy.

 

Text: Emma Hildová

Foto: HORNBACHCZ

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!