Neodmyslitelnou součástí každého obývacího pokoje je obývací stěna, která ovšem v průběhu let prodělala celou řadu změn. Vznikla ze solitérních těžkopádných kusů nábytku a obvykle zabírala celou jednu stěnu, v důsledku čehož v daném prostoru působila vskutku – jemně řečeno - dominantně.
Obývací stěny patřily k hitům sedmdesátých let minulého století. Jelikož se v naprosté většině případů daly pořídit pouze jako celek, v malém panelákovém bytě jste jejich oddělitelné části obvykle nacházeli i v ložnici nebo dětském pokoji, což vedle ostatního nábytku působilo poněkud neuspořádaně. I když nabízely spoustu úložného prostoru, byly vzhledem ke své mohutnosti značně nepraktické, takže s postupem doby ustoupily do pozadí a ke konci 20. století se téměř přestaly vyrábět.
Variabilní řešení
Obývací sestavy, což je dnes přesnější označení dřívějších obývacích stěn, se vyrábějí nejčastěji z laminované dřevotřísky s různou povrchovou úpravou a samozřejmě i z masivu. Právě množství variant prostorového uspořádání nábytku je největší výhodou těchto modulových systémů. Nemusíte si kupovat kompletní sestavu, ale pouze ty skříňky, o které máte zájem. Jednotlivé kousky pak můžete sestavovat podle libosti. Výběr vhodných komponentů tak snadno podřídíte například tomu, jestli jste knihomolové, anebo si do nich nainstalujete hi-fi techniku, uložíte CD, někdo třeba i staré vinylové desky. Některé mohou posloužit i jako pracovní zázemí. Kombinují se materiály, barvy, otevřený nebo zavřený koncept. Nízké stojací skříňky doplňují závěsné varianty. Díky variabilitě můžete celou sestavu umístit i ke zdi, která je sešikmená, či se jinak stavebně odlišuje od klasických rovných zdí.
Buďte hraví
Udržet si smysl pro hravost nás předurčuje k pomalejšímu stárnutí, řekl kdysi kdosi moudrý. A tímto heslem se nejspíš řídí i současní designeři. Z jednotlivých nábytkových modulů si tak můžete sestavit vlastní projekt reflektující nejenom váš vkus, ale také potřeby uzpůsobené na míru možnostem. Už nemluvíme jenom o hře materiálů, protože neméně důležité jsou i barvy, k nimž se vedle korpusu, dvířek a čelních ploch zásuvek připojují i technologicky barevně upravené prosklené části. Nečekejte nic mohutného. Zásadní jsou menší rozměry, vzdušný design a nízká hmotnost. Tato zdánlivá nevýhoda v sobě skrývá jednu obrovskou výhodu. Donutí vás probrat uložené věci, vytřídit a vyhodit nepotřebné.
Malé není pro mě
Řada lidí ještě stále zastává názor, že do obývací stěny je třeba uložit nejenom knihy a servis po babičce, ale také různé dokumenty, vzpomínky na dětství, oblečení a bůhvíco dalšího. Pokud právě řešíte takovéto dilema, zkuste se sami sebe zeptat, jestli by nebylo praktičtější pořídit si do ložnice pořádnou šatní skříň nebo lépe uspořádat skříňky v kuchyni. Při správné organizaci úložného prostoru v bytě pak rychle zjistíte, kde všude se nabízejí prostory k ukládání, které vám mohou svým umístěním nakonec vyhovovat mnohem lépe, než kdybyste se všechno snažili nacpat do zásuvek a skříní v obývacím pokoji.
Text: Emma Hildová
Foto: Interiéry Arfo