Domácnost na háčku. Nebo raději na jehlici?

Domácnost na háčku. Nebo raději na jehlici?

Vlnu, bavlnu, či jakoukoli jinou přízi máme spojenou především s módou. Jenže to už nějakou dobu není tak úplně pravda. Pleteniny či háčkované výrobky stále více pronikají také do interiéru a nutno dodat, že jim to tam náramně sluší.

S nadcházejícím chladným obdobím se rádi zachumláme do teplého pleteného svetru. A stejně příjemné pocity v nás vyvolá například pletená deka. Dnešní trendy modely se obvykle pletou ze stoprocentně přírodní merino vlny, ať již na ohromných jehlicích, anebo dokonce v ruce. Svým přírodním charakterem je vhodná pro alergiky, poměrně snadno se udržuje, stačí ji pravidelně vyklepávat nebo opatrně vyluxovat.

Měkké posezení

V souvislosti s pleteninami v interiéru se skloňuje především jméno italské návrhářky španělského původu Patrizie Urquioly, která povýšila pletené výrobky a vzory na plnohodnotnou součást interiéru. Původně začínala s pletenými sedáky, později se pustila do tvorby pletených křesel a koberců. Její lásce k pletení ovšem neušly ani sedací soupravy, jak můžete vidět například na modulární sestavě Mangas Space. Vnější vrstvu posezení tvoří pletený vzor ze stoprocentní vlny, vnitřní strukturu pak pěnová pryž a polystyrenová výplň.

Ani u nás se ale výrobci nenechali zahanbit. Na trhu se tak dají najít nejenom pletené, ale i háčkované pufy a všelijaké další sedáky. Struktura úpletů mívá jemný i hrubší rustikální charakter. Výrazné barvy často proměňují tyto malé doplňky v zajímavé solitérní kousky, které dodají interiéru novou tvář. Oblíbené jsou také pro svou měkkost, trvanlivost a snadnou udržovatelnost.

Pletené světlo

Hřejivý pocit domova dodají interiéru i lampy s opleteným cylindrem. Ty, které jsme pro vás vybrali, se jmenují Granny a z vlny tyrolských horských ovcí je navrhl rakouský designer Georg Öhler. Kromě závěsného svítidla uplatnil své pletací schopnosti také při výrobě koberečků, stolků nebo sedaček. Při práci používá jak přírodní, tak i barvený materiál a rovněž pracuje s různou tloušťkou vln. Jak sám říká, pletené výrobky jsou pro něj zosobněním bezpečí a tepla rodinného kruhu.

Šikovné doplňky

Kromě nábytku a svítidel se příze uplatňuje i při výrobě různých košíků do domácnosti; ty se dají využít na noviny, klíče, brýle a další nezbytnosti. Cestu si našly i do kuchyně, kde poslouží například jako misky na ovoce, pečivo apod. Některé v sobě mají všité pogumované vnitřky, což rozšiřuje jejich použití třeba jako vtipné obaly na květináče. Pletou se a háčkují opět v různých barvách, některé se dají ručně prát.

Zajímavé materiály

K těm nejdražším patří výrobky pletené z vlny jihoamerických lam alpaky a vikuni. Vzhledem k ceně se nejčastěji používá ovčí vlna, dají se najít i produkty z vln koz. Nesmíme zapomenout ani na bavlnu, viskózu a směsi různých materiálů, které výrobku dodávají potřebné vlastnosti. Plete se rovněž z kožených pásků, pružných šňůr nebo látek.

Není to přežitek?

Dříve tolik oblíbené domácí pletení dostalo nálepku „nemoderní“, a to zejména kvůli strojové výrobě, která pletáž zlevnila. Jenže uniformita se v dnešním světě přesyceném vizuálně stejnými výrobky zejména z Asie už příliš nenosí. Snaha o individualitu a prosazení se opět vynáší na světlo ruční práce, které tak prožívají příjemný comeback a do našich domovů navracející pohodu a potřebný klid.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Pudelskern, Iconioo, Patricia Urquila – Biknit, Gan

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!