Na cestě záleží. Aneb jak dát vlastní zahradě novou tvář

Na cestě záleží. Aneb jak dát vlastní zahradě novou tvář

Sezóna v zahradě už sice končí, ale to neznamená, že byste se právě teď nemohli zamyslet nad tím, jak ji pro příští rok vylepšit. Zkuste to třeba s novými cestičkami, jejichž trasy si můžete v klidu naplánovat už letos.

Do zahrady patří chodníky a cesty, které zlepší její funkčnost. Ovšem za předpokladu, že jsou správně vybrané. Než se tedy pustíte do takové přestavby, poraďte se se zahradním architektem, který vás upozorní na případné budoucí potíže související s plánovanou komunikací.

Není cesta jako cesta

Výběr chodníku nebo cestičky přizpůsobte nejenom stylu zahrady, ale rovněž její velikosti. V potaz byste měli vzít i stavbu, kolem níž budou cesty procházet. Pokud uvažujete o zvelebení zahrady se starou chalupou po babičce, zapomeňte na beton, stejně jako na „dřevěné“ šlapáky u domu postaveného v moderním strohém stylu. Zamyslete se i nad celkovým využíváním zahrady, kudy chodíte, kde máte záhony, kde posezení a podobně. Tak se totiž dá celkem snadno zjistit, zda budou mít některé z cest vůbec smysl. Důležitým kritériem při rozhodování jsou samozřejmě i vaše finanční možnosti.

S papírem a tužkou

K ujasnění celé situace vám může pomoci plánek zahrady. Do něj si zakreslujte plánované trasy. Snadno pak odhalíte případné chyby. Platí, že chodníky by vždy měly mít nějaký účel. Buď spojují dům s objektem umístěným v zahradě, tvoří příchozí nebo příjezdovou cestu, nebo mohou posloužit jako vizuální prvek, který prostor opticky sjednotí. V zahradách se objevují cesty dlážděné, štěrkové, kamenné, takzvané šlapáky nebo dřevěné rošty. Každá z nich klade jiné nároky na realizaci, již zmíněné finance, ale také údržbu.

Možnosti štěrku

Štěrkování patří k nejčastějším úpravám pochozích ploch. Vybrat se dá velikost i barva štěrku, jenž tak nabízí spoustu různých kombinací. Realizace je v tomto případě snadná. Stačí stáhnout travní drny, položit geotextilii, na ni nasypat vrstvu hrubého štěrku, kterou následuje jemnější štěrk. Třetí vrstva by měla barevně doplňovat celkové pojetí zahrady. Jednotlivé vrstvy je samozřejmě třeba pořádně udusat.

Dláždění

Na trhu se dnes dá najít mnoho různých typů a velikostí dlaždic. Při výběru si všímejte jejich tvaru, protože například pravé úhly a jasně vymezené hrany se nehodí do zahrady, kterou majitelé kultivují v souladu s přírodou. Naopak slušet jim to bude ve společnosti dokonale zastřiženého trávníku a moderně laděného domu. Dlážděné cesty se staví obdobným způsobem jako štěrkové. Místo druhé vrstvy štěrku je ale třeba položit písek, do něhož se pak ukládá dlažba. Opět je třeba všechny vrstvy pořádně upevnit.

Kdy stačí šlapák?

Šlapák je opracovaný přírodní kámen. Používá se pískovec, břidlice nebo žula. Existují i šlapáky z betonu věrně imitující nejenom vzhled přírodního kamene, ale i starého dřeva. Hodí se všude tam, kde procházíte trávníkem či jinou nezpevněnou plochou a kde by vybudování klasického chodníku nebylo vhodné, ani nutné. Usazují se jednoduše, do mělké díry vysypané pískem.

 

Text: Emma Hildová

Foto: www.zahradapraha.cz, www.zahrada-bilovice.cz, www.projekt4you.cz, www.v-chlupsa.cz

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!