Pro romantickou atmosféru i pohodu za dlouhých zimních večerů

Pro romantickou atmosféru i pohodu za dlouhých zimních večerů

Říká se, že pohled do mihotajících se plamínků uklidňuje. Možná je to i důvod, proč se lidé vracejí k topení v krbu. I když pravděpodobnější bude fakt, že se jedná o stále nejlevnější a pořádně výhřevné topení, které dnes zvládne vytopit více místností najednou.

Pokud se vám nechce do složitých instalací nebo stavebních úprav a máte komín s průměrem od 12 do 15 cm, řešením pro vás mohou být krbová kamna, ke kterým budete potřebovat pouze nehořlavou podložku. Do moderních interiérů jsou vhodná žáruvzdorná podkladová bezpečnostní tvrzená skla, která se vyrábějí z kaleného skla, jinak se používá také kámen nebo dlažba. Podle ČSN normy by podložka měla v zadní a postranních částech přesahovat velikost kamen alespoň o 10 cm, v přední části minimálně o 30 cm. Krbová kamna vyhřejí místnost o velikosti 50 až 60 metrů krychlových. Pro topení ve více pokojích jsou vhodnější krbová kamna s teplovodním výměníkem, která se dají připojit k otopné soustavě nebo k bojleru. 

Krbová vložka

Stavebně náročnější je krbová vložka. Vyžaduje totiž kouřovod a obložení či obestavění. Toto řešení se vyplatí v situaci, kdy budete například potřebovat přitápět v patře domu nebo chalupy. Existují dvě varianty krbové vložky, teplovodní a teplovzdušná. Jestliže budete topit pouze příležitostně, postačí vám teplovzdušná varianta. Pro celoroční topení je vhodnější teplovodní krbová vložka, která se dá napojit do systému topení. Vytopíte s ní nejenom celý dům, ale ohřejete i vodu. I přesto, že se jedná o finančně nákladnější řešení, vzhledem k tomu, co ušetříte ročně za plyn a elektřinu se rozhodně vyplatí.

Plynový krb

Nekouří, nepráší se z něj, nemusíte shánět dřevo, případně další palivo, pravidelně ho čistit a přikládat. To všechno jsou výhody plynového krbu. K němu potřebujete jak komín se dvěma samostatnými průduchy pro odvod spalin a přívod vzduchu pro hoření, tak i plynový kotel. Krb se vytápí zemním plynem. Pokud nemáte v domě nebo na chatě či chalupě instalovaný přívod plynu, lze použít propan-butan. Prodávají se samostatná krbová kamna, ale i krbová vložka. Ta musí být - stejně jako krbová vložka na pevná paliva - obezděná, případně obložená. Plynový krb se velmi snadno obsluhuje. Vlastně vám k získání tepla stačí jenom dálkový ovladač. Teplo se dá regulovat nebo nastavit konstantní teplotu, takže vám nebude v jednu chvilku horko a za nějakou dobu zase chladno, jak tomu někdy bývá u krbů na pevná paliva. Plynovým krbem můžete vytápět v teplovzdušném systému i další místnosti, případně se dá použít i krbová vložka s výměníkem pro teplovodní vytápění. I tady si užijete hořící polena, žhavé uhlíky, plameny, které mění intenzitu hoření, až by si člověk řekl, že jde o nefalšovaný krb na dřevo. Teprve při bližším pohledu zjistíte, že jde vlastně jenom o dokonalou iluzi.

Doplňkové řešení

Jestliže byste si rádi pořídili krb, ale podmínky vám to neumožňují, nezoufejte. Existují tzv. biokrby, které se obejdou bez komínu, protože fungují na biolíh, kdy je výsledkem hoření kysličník uhličitý a voda, tedy zcela nezávadné. Biokrb se dá pořídit v různých velikostech. Můžete ho pověsit na zeď, zabudovat do zdi, či umístit do prostoru. I když není během hoření cítit, do některých typů se dají přidat vůně. Pokud hledáte alternativu do městského bytu, biokrb pro vás bude ideálním řešením.

 

 

Text: Emma Hildová

 

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!