zpět

Víte, jak zvítězit nad věčným nepořádkem v kuchyni?

Pokud jste si na položenou otázku odpověděli, že přece stačí vyhodit nepotřebné věci, musíme vás zklamat. Není to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá…

Je samozřejmě správné zbavit se veškerého nepoužívaného vybavení. Jenže ani takový krok leckdy nestačí k tomu, abyste se v kuchyni konečně vyznali a nemuseli složitě hledat hrnce, pokličky, ale také například potraviny nebo další pomůcky k vaření. Na řadu proto přichází správné ukládání, které vám pomůže v takto exponovaném prostoru udržet pořádek. Nedostatek úložné plochy snadno vyřešíte otevřenými policemi, případně pojízdnými kontejnery, s nimiž se dá manipulovat dle potřeby. Sofistikovanější způsob pak nabízejí různé speciální zásuvky využívající každý kousek místa.

Co oči nevidí…

Máte-li pocit, že je vaše kuchyně uklizená a už není co zlepšovat, zkuste se podívat do zásuvek. Vyznáte se v jejich obsahu? Nebo tvoří příbory, potraviny a další doplňky jednu chaotickou hromadu? Jestli vám je taková situace povědomá, stačilo by vnitřky vybavit úložnými systémy, ve kterých se obsah zásuvky nebude posouvat ani při prudším pohybu. Základ tvoří příborníky, praktické jsou rozdělovače, jež si můžete přizpůsobit dle potřeby, či různé stojany.

Problém představují i zásuvky, jejichž obsluha vyžaduje pořádnou sílu. A kdo by měl chuť je xkrát za den vytahovat doslova s vypětím sil. To je také jeden z důvodů, proč věci vršíme na pracovní ploše nad zásuvkou, místo, abychom je uklidili dovnitř. Takovým nepříjemnostem lze ale snadno předejít s pomocí kvalitního kování s polohováním a pojezdy s dobržďovacími systémy, kterými je třeba vybavit vnitřní úložné prostory.

Pohodové rohy

Nejčastěji se používají kuchyňské linky sestavené do tvaru písmene L nebo U. Dobrou pověst jim v minulosti kazil sice malý, ale přesto poměrně zásadní detail, a to problematické ukládání věcí v hůře přístupných rozích. Tento nedostatek naštěstí vyřešily chytré úložné systémy, které si poradí i s tím nejsložitějším prostorem. Základním vybavením takových rohů proto bývají klasické drátěné kolotoče. Sofistikovanější vychytávku představuje takzvaný magický roh, který umožní vysunutí polic nebo košů ven do prostoru. Tohle řešení ocení zejména jedinci s bolavými zády, protože už se nebudou muset složitě ohýbat do skříňky, ale pouze zatáhnou za okraj police a vše budou mít pohodlně po ruce. Výrobci dnes umožňují i další typ ukládání, a sice speciální zásuvky s tvarem kopírujícím roh kuchyňské linky. Cestu do kuchyní si našly i potravinové skříně, které nahrazují tradiční spíže. Jsou součástí kuchyňské linky, ze které mohou vyjíždět jako samostatné kontejnery, případně jsou napevno integrované uvnitř a opatřené variabilními výsuvy.

Kdo hledá, najde

Prázdnou plochu leckdy objevíte i mezi přechody skříněk kuchyňské linky a spotřebičů. A proč nevyužít volný roh, jenž nabízí prostor pro otevřený policový systém. Místo k ukládání najdete i ve skříňce v prostoru dřezu. Vyžaduje ale speciální výsuv kopírující dřez. Do vzniklého úložného místa můžete umístit například prostředky na mytí nádobí nebo jiné pomůcky potřebné k úklidu.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Blum, Kesseböhmer

Víte, jak zvítězit nad věčným nepořádkem v kuchyni? Víte, jak zvítězit nad věčným nepořádkem v kuchyni? Víte, jak zvítězit nad věčným nepořádkem v kuchyni?
Prohlédnout galerii (3)