zpět

Užijte si atmosféru spa v domácím prostředí

Sychravé počasí, stres i počínající předvánoční shon je třeba vykompenzovat chvilkou relaxace. Zkuste to v horké voňavé koupeli a s náladovou hudbou.

Pokud máte pocit, že vaše koupelna zrovna nevypadá jako oáza klidu a relaxace, nevadí. Několika praktickými kroky z ní totiž snadno vykouzlíte malé domácí lázně. Je pravdou, že funkce koupelny se od dob našich babiček značně proměnila. Nejenom že je větší, ale trávíme v ní daleko více času než naši předci. Už totiž neslouží pouze k mytí nebo praní, ale také k odpočinku a hýčkání. Nutno rovněž dodat, že atmosféru domácích spa nevytváří jenom vířivka či sauna. Zvládnete ji i s podstatně menšími úpravami.

Harmonické prostředí

Aby mysl dostala šanci se uklidnit a odpočinout si, neměl by vás rušit nepořádek nebo chaos. Z toho je jasné, že lépe se budete cítit v uklizené koupelně. A takovou práci si usnadníte třeba tím, že se zbavíte zbytečností, které nepoužíváte. Naopak potřebným věcem vyhraďte určité místo. Na drobnosti používejte boxy nebo organizéry vyrobené z voděodolných materiálů. Nemusíte se bát ani látkového provedení, které je opatřené voděodpudivou úpravou. Také nezapomeňte v koupelně pravidelně větrat.

Harmonická koupelna by měla ladit i barevně. Samozřejmě to neznamená, že musíte hned měnit obklady, dlažbu apod. Stačí, když barevně sladíte textilie a další doplňky. Myslete na to, že na psychiku působí relaxačně přírodní nebo pastelové barvy. Sladěné ručníky, osušky, předložka, stojánky na kartáčky, košíky apod. automaticky vytvářejí pocit příjemného a uklizeného prostoru.

Kousek přírody

Víte, že přírodní materiály uklidňují a jsou šetrnější nejenom k našemu zdraví, ale i k přírodě? Do koupelny se proto skvěle hodí kámen, moderní betonová stěrka nebo třeba exotický bambus, který nenasáká vodu a nemění barvu. Většina dřevin se ovšem před použitím v takto zátěžovém prostředí ošetřuje bezbarvým lakem, některé předměty z masivního dřeva se napouštějí speciálními oleji a upravují vosky. Takto ošetřené vydrží bez problémů v koupelně po mnoho let.

Relaxační náladovka

Atmosféru podpoříte i správně zvoleným osvětlením. Ideální je takové, které umí měnit teplotu světla. Ráno bílé denní světlo ženám pomůže perfektně nanést make-up, žluté světlo vás doprovodí k večerní koupeli. Magické osvětlení rovněž vykouzlí svíčky. Z vonných variant vybírejte meduňku nebo levanduli, které nabízejí příjemně uklidňující aroma. Koupelnu můžete provonět i čistě přírodními ingrediencemi. Adventní čas inspiruje k vanilce, skořici, hřebíčku nebo badyánu. Stačí, když jednotlivé kousky koření, nikoli rozemleté na prášek, nasypete na skleněný talířek, vůně se pak ve vlhkém prostředí rychle uvolní. Odpočinku napomáhá také relaxační hudba. Stěhovat rádio nebo přehrávač do koupelny nejspíš nebude to pravé ořechové, a to nejenom s ohledem na místo, ale i kvůli tomu, že přístroje by měly být uzpůsobené náročným podmínkám vlhkého prostředí. Výrobci dnes ale uvádějí na trh reproduktory, které jsou voděodolné, takže je můžete obsluhovat i mokrou rukou, a s pomocí technologie bluetooth se dají spárovat s přístrojem v jiné místnosti, jehož výběr hudby pak přehrávají.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Bonami, SeaweedArt, Sencor

Užijte si atmosféru spa v domácím prostředí Užijte si atmosféru spa v domácím prostředí Užijte si atmosféru spa v domácím prostředí
Prohlédnout galerii (4)