Ještě stále se najdou lidé, kteří nedají dopustit na živý vánoční stromek. Aby vydržel krásný až do Štědrého dne, je třeba ho vybírat včas a dodržovat několik pravidel.
Vůně jehličí do interiéru vnáší jedinečnou vánoční atmosféru. A rozhodně to neznamená, že by kvůli ní přišla na zmar půlka lesa. Vánoční stromky se totiž pěstují na plantážích speciálně určených k tomuto účelu. Ostatně, nemusíte si kupovat klasický stromek, protože například v zahradnictvích seženete i malé varianty v květináčích, které po Vánocích ozdobí vaši terasu, prostor před domem anebo zahradu.
Není stromek jako stromek
Jehličnanů existuje řada druhů a každý z nich má specifické vlastnosti. Bohatý, dobře rostlý smrk za rozumnou cenu sice působí jako dobrá investice, ale musíte počítat s tím, že rychle opadá. O něco dražší je borovice, která ovšem vydrží delší dobu. V posledních letech se dostávají do popředí jedle, a to i přes to, že si za ně připlatíte. Jsou ale mnohem košatější, s rovným kmenem a větvemi, takže vypadají lépe, téměř neopadají a jehličí tolik nepíchá.
Pokud jde o velikost, platí úměra, čím větší místnost, tím mohutnější by měl být i stromek. Myslete ale na to, že bude třeba ho také ozdobit. Pohodlněji a hlavně bezpečněji vám to půjde ze stoje.
Kde nakoupit
Nejlépe venku, buď na obvyklých místech před supermarkety, nebo na trzích. Stromky prodávají také některá zahradnictví nebo hobbymarkety, kde si můžete vybrat i různé zakrslé varianty jehličnanů určené pro pěstování v nádobách. Vždy je pečlivě prohlédněte, všímejte si, zda nemají na koncích zaschlé jehličky. Že není stromek tak úplně v pořádku, vám napoví i lehce zašedlé zbarvení.
Aby dlouho vydržel
Do Štědrého večera stromek uchovávejte na chladném a tmavším místě. Jelikož se jedná o živou dřevinu, která potřebuje vláhu, aby nezaschla, postavte ho do velkého kýble s vodou. Tak si uchová vláhu a zůstane přirozeně zelený. V bytě ho neumísťujte k topení, ani na přímé slunce a pořiďte mu stojan se zásobníkem vody. Vánoční stromek by vás neměl omezovat v běžných každodenních činnostech. Rozhodně ho proto nestavte ke dveřím nebo ke skříni. Sbírání stromku při každém prudším otevření by vás spolehlivě otrávilo, stejně jako proplétání se mezi větvemi ve snaze vzít si čisté prádlo. Pokud to jde, umístěte ho do společenské části bytu, tedy tam, kam máte přístup všichni.
Pevný stojan
Pro stromek budete potřebovat stojan z odolného materiálu, který má širokou základnu poskytující stabilitu. Při výběru se proto orientujte i podle průměru stojanu. Ten závisí na tom, jak velký stromek obvykle kupujete. Všímejte si také systému uchycení kmene, který by měl být o něco užší než je otvor, kam ho budete upevňovat. Jde o to, že v opačném případě byste museli kmen pracně upravovat, abyste mohli stromek vůbec použít. Životnost stromku prodlouží nádržka na vodu upevněná uvnitř stojanu. Nesmíte ovšem zapomenout vodu pravidelně dolívat.
Text: Emma Hildová
Foto: ARBOLANDIA, Plantations BL, ETSY