Balkonová rajčata: Jak je pěstovat, na co si dávat pozor, co jim svědčí a nesvědčí?

Balkonová rajčata: Jak je pěstovat, na co si dávat pozor, co jim svědčí a nesvědčí?
zdroj: Shutterstock

Chcete si vypěstovat vlastní slaďoučká a křupavá rajčátka, ale nemáte zahrádku, kde byste to mohli uskutečnit? Nezoufejte, pokud máte alespoň balkon, je problém vyřešen! Balkonová rajčata nejsou na pěstování náročná, stačí vědět, jak se o ně starat a tyto zásady poctivě dodržovat.

Sucho, závětří a dostatek světla. To je to, co sazeničky na balkoně pěstovaných rajčat potřebují nejvíce. Nejlépe jim proto v tomto směru svědčí lodžie, která toto všechno poskytne, ideálně navíc orientovaná na jih nebo západ. Rajčata totiž milují slunce a teplo, ale nesnesou přílišnou vlhkost. Vyloženě jim nesvědčí déšť, proto pokud máte balkon bez střechy, měli byste vymyslet jiný způsob, jak rostlinky před vodou ochránit. 

Milovník světla a tepla
Rajče je svým způsobem náročnou plodinou, pokud mu ovšem poskytnete, co potřebuje, bude růst jedna radost. Již jsme zmínili, že základem úspěšného pěstování balkónových rajčat je sucho, závětří a světlo. Další věcí, bez níž se rajče neobejde, je teplo. Je to tedy vyloženě sluneční rostlinka – potřebuje nejen sluneční světlo, ale i teplo. Kromě tepla slunečního prospívá rajče i v teplé zemině. Čímž se dostáváme k otázce, čím a jak hnojit.

Do spodu hnůj, na vrch substrát pro plodovou zeleninu
Snad v každém obchodě se zahradnickými potřebami zakoupíte malé balení chlévského hnoje upraveného do granulí. Pokud budete mít tu smůlu, že hnůj neseženete (i to se může stát), použijte místo něj nadrobno nasekanou trávu. Ta se totiž při rozkladu silně zahřívá, čímž podporuje rychlý a zdravý růst rajčat. Hnůj nebo trávu nasypejte do spodní části nádoby, kde se chystáte rajčata pěstovat. Zbytek doplňte zeminou – ideálně substrátem pro plodové zeleniny, který, podobně jako hnůj, seženete ve specializovaném zahradnickém obchodě. 

Upozornění:
Pokud místo hnoje dospod nádoby umístíte trávu, pamatujte na to, že ta rostlinkám neposkytne žádné živiny. Rajče ale vyžaduje půdu nejen záhřevnou, ale také bohatou na živiny. Proto pokud se vespod nádoby nachází tráva, přihnojujte rajčátka pravidelně kapalným hnojivem v zálivce.

Proč zvolit samozávlahové nádoby
Volba vhodné nádoby k pěstování se odvíjí od volby samotného druhu rajčete. Zakrslým odrůdám rajčete keříčkového se nejlépe daří v samozávlahových truhlících – do takového truhlíku o délce 50 cm se vám pohodlně vejdou až tři sazenice. Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, která pěkně rostou na klasických panelákových balkonech, použijte samozávlahové květináče s průměrem minimálně 40 cm a hloubkou 30 cm. Samozávlahové nádoby chrání rajče před napadením plísní bramborovou, protože výrazně snižují jeho riziko – to totiž zvyšuje zalévání sazenic na list, které není u tohoto typu truhlíků a květináčů nutné a ani vhodné.

Na co si dávat pozor
Chcete svá rajčata uchránit před plísňovými chorobami, které je mohou napadat? Potom se vraťme na začátek a připomeňme si, že aby prospívala, vyžadují rajčata sucho, světlo, teplo a závětří. Zásadní je nezalévat je na list, proto je dobré zvolit samozávlahovou nádobu. Rajčata zalévejte až poté, co substrát proschne. Přebytečné výhonky vylamujte, výsadbu nepřehušťujte. Přípravky proti plísním můžete používat pro všechny případy i preventivně. Budete-li se těchto pravidel držet, nic nestojí v cestě tomu, abyste se mohli radovat z chutných plodů, které vám na balkoně vyrostou.

Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!