Češi chalupaření milují. Řada z nás má byt a k tomu zahrádku s chatou nebo chalupou. Někteří si dům nemohou dovolit, pro jiné představuje chataření ekonomičtější a časově méně náročnou variantu. I tak se ale v podstatě jedná o druhou domácnost…
Každý, kdo má chatu či chalupu, jistě potvrdí její výhody. Kdykoliv se vám zachce a kdykoliv to možnosti dovolí, můžete se „sbalit“ a vyrazit z ruchu velkoměsta nebo každodennosti (v případě, že nežijete ve velkoměstě) do přívětivého prostoru, který je vaším druhým domovem. Za pohodlím, které se blíží tomu domácímu, za volností, která se podobá té, jíž zažíváte na dovolené. Navíc změna prostředí přepracovaným (a nejen jim) vždy svědčí.
Dovolená s pohodou domova
Když máte chatu či chalupu, nemusíte vymýšlet důvody, proč někam vyjet a nemusíte ani hledat místa, kam byste se chtěli podívat. Stačí se rozhodnout, klidně ze dne na den, protože tady máte jistotu, že vám nikdo nevyfoukne to nejlepší místo, pokoj nebo rezervaci, a vyjet. Dovolená kdykoliv vás napadne, v dosahu domova, se vším, co znáte a milujete. Takové jsou benefity, které přináší jak vlastnictví chalupy za městem, tak i zahrádky s chatkou v chatařské osadě v pěším dosahu bydliště.
Ekonomická zátěž?
Potom je tu ale druhá stránka téže mince – protože, jak se říká, každá mince má svůj rub i líc. A jinak tomu není ani u chataření/chalupaření. V podstatě se totiž jedná o druhou domácnost. Zahrádku a chatu či chalupu musíte udržovat a to pravidelně. S tím samozřejmě souvisí i pravidelné finanční vklady. Samozřejmě, že když jedete na dovolenou, také za ni zaplatíte, na tu ale nejezdíte každý víkend, a navíc na ní zpravidla nemusíte pracovat.
Na chalupě se musíte postarat sami o sebe
To na chalupě si musíte všechno „odpracovat“ sami. Nikdo vám neustele, neuklidí pokoj ani nepřinese snídani do postele nebo nepřipraví večeři (pokud ovšem nemáte laskavého a všímavého partnera, i v takovém případě se to však úplně nepočítá, protože přeci kopete za jeden tým). Čili není odpočinek jako odpočinek: na chalupě nemůžete všechno hodit za hlavu, protože potřebujete, aby vše fungovalo a šlapalo jako hodinky. Na druhou stranu ten pocit, když sklízíte plody svého úsilí, za tu námahu rozhodně stojí.
Radost z dobře odvedené práce
Když přemýšlíte, jaké květiny a rostliny vysadit, co dát na záhonek a co do skleníku, jaké hnojivo vybrat, aby květena prospívala. Když plejete, sekáte trávu, hnojíte, mulčujete, zaléváte. A potom si odpoledne uvaříte kávu, sednete si na židli a můžete se kochat vší tou nádherou, která roste díky vám. Když si k večeři natrháte domácí rukolu, ze skleníku vyberete pár sladkých cherry rajčátek, do domácí limonády dáte několik listů máty či meduňky, nebo vodu dokonce osvěžíte domácím mátovo-meduňkovým sirupem.
Co udělat před sezónou
Takové radosti ani dovolená neposkytne. Poskytne radosti jiné. Ale radost z toho, že se vlastní dílo daří, je jedna z největších radostí, které můžeme zažít. Možná právě proto Češi chalupaření tolik milují. Je to dřina, ale dřina, jejíž výsledky jsou vidět, jejíž výsledky chutnají a díky jejímž výsledkům si potom můžeme odpočinout a nechat se zahřívat pocitem z dobře odvedené práce. A s tím vším začíná nadcházející období, které se ponese právě v duchu chalupaření.
S chutí do toho a půl je hotovo!
Čeká nás příprava na červencovou/srpnovou sezónu a s tím souvisí mnoho úkonů, které je třeba vykonat. Vyčistit bazén, studnu, pořádně vyvětrat a zkontrolovat plísně, všude uklidit, zamést a setřít. Je toho hodně, co je třeba udělat a možná se nám do toho tak úplně nechce. Ale vzpomeňme na ten pocit, který se dostaví, až budeme mít hotovo, až se posadíme a budeme se kochat vší tou nádherou… Pro ten pocit stojí za to bojovat! Takže? S chutí do toho a půl je hotovo!
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock