Váš domov je obvykle tím nejlepším místem k relaxaci a odpočinku. Ale nedávno, když jste si po dlouhém dni užívali zaslouženého klidu, jste jej uslyšeli. To zlověstné bzučení naznačující, že se poblíž nachází komár.
Jsou otravní, nepříjemně pískavě bzučí, poletují kolem a čekají na nestřežený okamžik, kdy na vás budou moci usednout a začít vám pít krev. Komáři jsou jedněmi z nezvaných hostů, které v létě vidíme doma skutečně neradi. Naštěstí existují kroky, které můžete podniknout, abyste jich svůj domov zbavili. Poradíme, jak na to.
1. Dávejte si pozor na stojatou vodu
Voda je zdrojem života. Což platí nejen pro lidi a zvířata jim milá, ale i pro ta, která jsou milá o poznání méně. Mezi nimi i pro komáry, o kterých mluvíme. Jakékoliv místo, kde se shromažďuje voda, která zde stojí, je pro komáry přímo neodolatelné. Misky domácích mazlíčků, talířky pod koflíky s rostlinami…
I v těch nejmenších „sbírkách“ vody mohou některé druhy hmyzu, včetně komárů, položit stovky vajíček. Pokuste se proto tyto zdroje co nejvíce eliminovat – vodu domácím mazlíčkům co nejčastěji měňte, zvažte květinové koflíky, které budete moci užívat bez podstavců. Opravte všechny kapající kohoutky a zkontrolujte koupelnu, zda se v ní nenachází místo, kde se shromažďuje voda.
2. Vsaďte na ventilátor nebo klimatizaci
Komáři jsou velmi lehcí, malí a poměrně zranitelní. Nejsou tedy příliš dobrými letci a podobně, jako jim vyhovuje stojatá voda ke kladení vajíček, vyhovuje jim pro let stojatý vzduch. Pokud nechcete, aby se jim u vás doma zalíbilo, musíte jim pobyt co nejvíce znepříjemnit. S tím pomůže ventilátor, větrák, fukar nebo klimatizace. Proudící vzduch komárům nesvědčí.
3. Větrejte chytře
Kudy se komáři dostanou k vám domů? Je jasné, že dveřmi nebo okny. V létě je ale míváme otevřené častěji, protože větráme. Tím ovšem tento protivný hmyz přímo vybízíme k návštěvě a ochutnání naší krve, po které tak baží… Co s tím?
Svým způsobem napomůže výše zmíněný větrák či klimatizace – abyste uvnitř udrželi chlad, neměli byste totiž větrat. A když nebudete větrat, nemají se k vám komáři jak dostat. Což ovšem není ideální ani dlouhodobé řešení. To poskytne speciální síť nebo závěs proti hmyzu, kterou můžete umístit do oken i do dveří. Potom už si musíte dávat pozor jen na to, abyste větrali jen okny a dveřmi, které máte opatřené sítí.
4. Používejte vnitřní repelenty
Pokud se chcete ještě více pojistit, že k vám komáři nenajdou ani tu nejmenší skulinku, vsaďte na vnitřní repelenty, které například zastrčíte do elektrické zásuvky a můžete si být jistí, že teď k vám komár nezabloudí ani omylem.
Co dělat, když se zbavit komárů nedaří
Provedli jste všechna nápravná opatření a komáři se k vám stále nějakou záhadnou cestou dostávají? Potom možná přišel čas poradit se s odborníkem specializovaným na boj se škůdci.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock