Co může nabídnout podzimní zahrada aneb podzimem zahradničení ještě nekončí

Co může nabídnout podzimní zahrada aneb podzimem zahradničení ještě nekončí
zdroj: Shutterstock

Zima se blíží, večery se prodlužují, dny zkracují. Tím ale zahradničení nekončí. I když se blíží krátká přestávka, je toho před příchodem zimy třeba ještě dost udělat. Co zahrádkářům přináší podzim, na co by neměli zapomenout a co by neměli zanedbat?

Podzim je opravdu dobrý čas na přesazování, protože půda má díky pravidelným dešťovým přeháňkám dostatečnou vlhkost. Země je od léta stále teplá, proto mají rostliny stále dost času, aby si zvykly na svou novou polohu a vytvořily nové kořeny. To znamená, že i na podzim lze beze strachu vysazovat nové rostliny. Ve skutečnosti se vám před zimou naskýtá poslední šance, jak vnést do vaší zahrady trochu barvy. Například růže by měly být vysazeny ideálně na podzim, před prvním přízemním mrazem.

Výsadba cibulek
Cibulky barevných květin je také chytré sázet na podzim, aby na jaře vyklíčily ve správný čas a potěšily vás svou oslnivou září. Aby se cibulkám dobře dařilo a aby květiny na jaře pěkně kvetly, je klíčové jejich umístění. Květiny mají rády vlhkou půdu, během zimy ale může být suchá a pórovitá. Proto je důležité cibulky umístit do země dostatečně hluboko, to znamená ve hloubce dvou a trojnásobku výšky samotných cibulek. V zemi by pak cibulky měly být posazeny tak, aby jejich špička směřovala nahoru. Zatlačte je dolů a zakryjte dostatečným množstvím půdy. 

Řezání stromků a keřů 
Když listí na větvích keřů a okrasných stromků zežloutne, jejich stonky se ohýbají směrem k zemi nebo se začnou vysévat, je čas je pokácet. Je to proto, že rostliny si stahují mízu zpět ke kořenům. Pokud nejsou poraženy, mohou se rozpadnout. Dřeviny je dobré snižovat přibližně na čtvrtinu jejich velikosti, což ovšem závisí na konkrétním typu čili je dobré poradit se v místním zahradním centru nebo číst štítky u daných rostlin.

Údržba trávníku
V zimě na trávník působí vlhko, nízké teploty a slabé sluneční světlo. Před příchodem zimy proto zaslouží pořádnou údržbu. Pravidelně byste ho měli čistit od spadaného listí – listy, které na něm zůstanou ležet, ho okrádají o cenné světlo a mohou podpořit tvorbu suchých hnědých skvrn i růst mechu. Naposledy byste trávník měli posekat začátkem listopadu – tráva by neměla být kratší než pět centimetrů, protože delší tráva umí lépe využívat méně slunečního světla, což zajistí vyšší odolnost proti plevelu a mechu. Vitalitu trávníku je také dobré podpořit podzimním hnojivem s nízkým obsahem dusíku a vysokou hladinou draslíku. Dusík způsobuje, že tráva roste rychleji, což zvyšuje její náchylnost k mrazu, a to není v zimě žádoucí. Zvýšené množství draslíku ale trávu posiluje a její odolnost vůči mrazu zvyšuje. 

Přirozeně existují další drobné práce, které je třeba provést před prvním mrazem:

  • Růže a jiné rostliny citlivé na mráz byste měli ochránit – zem pokryjte lehčím substrátem, kompostem či jemným mulčem, pro ochranu nadzemní části použijte bílou netkanou textilii.
  • Vykopejte letní cibulky, jako jsou jiřiny, a uložte je do vzdušné krabice.
  • Zahradní rostliny přeneste do interiéru nebo na jiné chráněné místo.
  • Vypněte přípojky vody, prázdné kohoutky a zavlažovací zařízení, aby zamrzlá voda nemohla způsobit poškození.
  • Demontujte jezírková čerpadla a v případě potřeby nainstalujte čerpadlo proti zamrznutí.

Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!