Kdo by v podzimním chladu odolal vůni vypařující se z neodolatelně vonícího čaje, kávy či jiného horkého nápoje? A co teprve ta chuť, nebo to příjemné zahřátí, které se hned po polknutí začne šířit celý tělem někdy tak intenzivně, že zahřeje lépe než teplá šála nebo topení… Jak zařídit, aby mok vydržel horký co nejdéle?
Horké nápoje jsou neodmyslitelným společníkem chladných sychravých i slunečních dní, kdy podpoří navození pohody a spokojenosti teplem, jímž nás zahřejí zevnitř. Jediným škraloupem na kráse je skutečnost, že někdy chladnou až moc rychle a my si tak při snaze dostat do sebe co nejrychleji co nejvíce tepla často nepříjemně a bolestivě spálíme jazyk. Jak zabránit rychlému úniku tepla? Pomohou s tím tyto tři skutečnosti.
1. Vhodná velikost
Nádoba, která má uchovat nápoj teplý, by měla být naplněna více kapalinou než vzduchem – nižší objem a přebytečný vzduch zachytí veškerou tepelnou energii. A nesejde na to, zda se jedná o konvici, cestovní termohrnek nebo tradiční keramický hrníček – zkrátka platí, že čím plnější je, tím pomaleji se tekutina uvnitř ochladí. Vysvětleno z opačného konce – čím více horké kapaliny se nachází ve stísněném prostoru, tím pomaleji dojde k jejímu chlazení. Nádobu proto vybírejte podle toho, kolik tekutiny chcete, aby se do ní vešlo – je tedy jasné, že na malé espresso nepoužijete čtvrtlitrový hrníček a že termokonvici o objemu jednoho litru nebudete čajem plnit jen zpola.
2. Předehřátí
Aby nádoba udržela kávu, čaj či nějaký jiný teplý nápoj dlouho horký, je dobré ji předtím předehřát. Položit ji do horké vody nebo ji horkou vodou naplnit. Všechny povrchy, z nichž jsou hrnečky vyráběny, mají za úkol udržovat teplo jakmile se vytvoří. Když jej začnou udržovat dříve, než do nich nalijete horký mok, budou vlastně již předpřipravené a nebudou čekat na aklimatizaci vlivem tepla, které teprve dodáte. K tomu účelu můžete použít převařenou vodu z konvice nebo horkou vodu z kohoutku. Tu potom stáhněte do jiné nádoby a po vychladnutí použijte třeba k zalití květin.
3. Izolace
Podobně jako vhodná velikost a předehřátí pomáhá k udržení tepla také izolace nápoje od okolního chladu. Jinými slovy, pokud chcete, aby vám mok vydržel horký co nejdéle, do něčeho do zabalte. Doma to může být ručník nebo utěrka, na cestování si můžete pořídit speciální pletené a jiné rukávy, které můžete zakoupit ve franšízových kavárnách typu Starbucks nebo v jiných specializovaných obchodech.
Čeho si všímat při výběru správného termohrnku?
Pokud patříte mezi milovníky teplých nápojů a nejraději si je připravujete sami, jistě je pro vás cestovní termohrnek nepostradatelnou každodenní nutností. Jak vybrat ten správný, který dobře odvede svou práci, a navíc vám dlouho vydrží? Nehledejte jen vysokou cenu, která vždy nemusí nutně znamenat vyšší kvalitu. Dejte na svůj instinkt a favorizovaný produkt si před zakoupením řádně prověřte. Všímejte si zejména těchto faktorů:
- Konstrukce s dvojitou stěnou: Vzduchová kapsa neuvěřitelně dobře udržuje teplo.
- Víko, které jde dobře zašroubovat – opravdu těsně: To jednak zabraňuje rozlití a jednak úniku páry, která udržuje teplo. Zkontrolujte proto, zda má víko pevné a stabilní těsnění, zejména pokud je opatřeno otvorem na pití.
- Odolnost: Zvedněte hrnek, poklepejte na něj prsty, otestujte, zda je těžký a odolný.
- Dobrá dostupnost pro čištění: Ne všechny cestovní hrnky se dají mýt v myčce na nádobí, přinejmenším by ale měly mít snadno odnímatelné víko a široký otvor, do kterého se vejde kartáč na láhev. Hrnek je třeba pravidelně důkladně čistit. Totéž platí o silikonovém těsnění, které často zadržuje pachy a mělo by tak být možné jej snadno vyjmout a vyčistit.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock