Pohled do krásné zahrady může potěšit i v zimě...

Pohled do krásné zahrady může potěšit i v zimě...

Měli jste pocit, že vaše zahrada byla v uplynulých měsících poněkud nudná a nebylo na ní nic pro potěchu oka? Využijte nadcházejícího období a udělejte vše pro to, aby tomu příští zimu bylo jinak. Vysaďte stálezelené dřeviny.

Stálezelenými dřevinami rozumíme nejenom jehličnany (tzv. konifery), ale i listnaté stromy a keře, které na podzim neopadávají. Typickými tuzemskými jehličnatými stromy jsou smrk a borovice, ale v zahradách, parcích a oborách se běžně pěstují i původně cizokrajné druhy. Jehličnany - až na výjimky, k nimž patří například modřín opadavý nebo tisovec, neopadávají, ale přesto v průběhu roku jehličí obměňují. Mladé přírůstky jehlic pak bývají nápadně světlejší, někdy jsou dokonce barevně odlišné.

Neopadavé listnaté stromy se pěstují v jižní Evropě, ale v našich klimatických podmínkách by neobstály. Můžete si však vybrat z poměrně velkého množství neopadavých listnatých keřů, které jsou skvělé nejenom jako solitéry, ale hodí se i pro živé ploty. Nejenže ochrání vaše soukromí, ale navíc některé z nich na jaře nádherně rozkvetou a na podzim a v zimě zahradu ozdobí krásně zbarvenými plody. K takovým patří například žlutě kvetoucí mahonie, která navíc v době květu i omamně voní a její modře zbarvené plody v zimě udělají radost i ptactvu.

Podmínky ke zdárnému růstu

Aby vám stálezelené dřeviny vyrostly do plné krásy, je důležité jim vybrat vhodné stanoviště a připravit vyhovující půdní podmínky. Pro jejich výsadbu je ideální západní nebo severní strana domu, kde na rostliny nebude dopadat zimní slunce. Pokud neopadavé keře vysazujeme do prostoru zahrady, měli bychom vybrat místo, které je přistíněné například skupinkou jehličnanů či hustým listnatým stromem. Stálezelené listnaté dřeviny jsou totiž citlivé na úpal a i v zimě by na přímém slunci mohly uschnout.

Půda by měla být hlinitá, vlhká a dobře propustná. Rostlinám se nebude dařit v chudé, nebo naopak v přemokřené půdě.

Vzdálenost rostlin při výsadbě

Při vysazování jakýchkoli rostlin je velmi důležité myslet na to, do jaké výšky a šířky vyrostou, kolik prostoru potřebují pro to, aby se jim dařilo. U stálezelených, jejichž život se počítá na desítky let a většinou nebyly nijak levné, je to o to důležitější. Zejména cenným dřevinám ponecháme již od počátku dostatek prostoru. Nejenom proto, aby se jim dařilo, ale také z toho důvodu, aby vynikly. Aby zahrada nepůsobila první roky po výsadbě příliš prázdně, dočasně volná místa vyplníme obyčejnými druhy dřevin a trvalek, které v průběhu let podle potřeby odstraníme.

Kdy a jak je vysazovat?

Stálezelené keře se vysazují buď na jaře, nebo na podzim. Pokud se rozhodnete pro podzimní výsadbu, pak je nejvhodnější období na konci léta – tedy od poloviny srpna do konce září, kdy je půda ještě prohřátá. Později zasazená rostlina by neměla dostatek času k zakořenění a mohla by v zimě zmrznout. Při podzimní výsadbě je také nutné rostliny důkladně zalít, aby byly dobře připraveny na přezimování.

Předpěstované keříky v kontejnerech jsou méně náročné a můžete je sázet v podstatě kdykoliv, kromě zimního období. Kořenový bal mají většinou zabalený do juty, kterou není nutné odstraňovat, neboť se v zemi časem rozpadne.

Jáma připravená pro výsadbu by měla být o třetinu až polovinu větší než kořenový bal. Dno jámy je dobré zasypat přibližně pěticentimetrovou vrstvou hrubšího minerálního substrátu pro lepší odvádění vody.

S vaší péčí zimu přežijí

Většina stálezelených keřů pochází z teplejších krajin, a proto je potřeba je chránit před silnějšími mrazy. Zakryjte přízemní část chvojím, spadaným listím nebo mulčovací kůrou. Ochráníte kořeny před větrem a mrazem a zároveň zamezíte přílišnému promrzání půdy, aby rostlina mohla snadněji přijímat vodu. Stálezelené keře totiž musíte dostatečně zalévat i během zimy. Jen počkejte, až teplota vyšplhá nad bod mrazu a půda rozmrzne. Pokud dojde k namrznutí větviček, seřízněte je, vyraší znovu.

Také stálezelené listnaté keře během roku vymění listy. Staré listy však opadávají průběžně a změna je tak rychlá, že si toho ani nevšimnete. Ještě než na jaře vyraší na keřích nové listy, je nejvhodnější provést ozdravný řez – odstranit staré, nemocné nebo poškozené větve. Můžete si také dovolit razantnější ostříhání stálezeleného živého plotu, například ze zimostrázu nebo bobkovišně.

Barevná kompozice

Pokud byste měli zahradu plnou stálezelených dřevin, byla by to docela nuda. Proto je doplňte rostlinami s atraktivně zbarvenými větvemi či kmeny, s pestrobarevnými listy a květinami. Nápadné, dočervena zbarvené větve má v zimě například svída bílá, příjemně kontrastní k tmavě zeleným keřům bude kmen břízy bělokoré, pestré listy – s bílými nebo žlutými okraji mají panašované kultivary cesmíny ostrolisté, bobkovišeň žíhaná nebo vajgélie květnatá. Barevnou skupinku dřevin můžete doplnit rozkvetlým kobercem vřesů. Bílé, růžové a fialové květy vřesu obecného oživí zahradu i přes zimu a neohrozí je ani sněhová pokrývka. Stálezelené zůstávají i některé trvalky: čemeřice, levandule, bergénie či hvozdík. Stálicí na nebi rostlin, vytvářejících krásné zelené koberce v podstatě v jakýchkoli podmínkách, je pak barvínek, který může mít jak listy zelené, tak panašované a i barvy jeho květů hrají několika odstíny modré.

Platí nepsané pravidlo, že poměr vysazovaných jehličnanů a listnáčů by měl být zhruba jedna ku třem. Častým důvodem, proč se lidé uchylují k zahradě plné jehličnanů, je listí snášející se na podzim z opadavých dřevin. A pak zimní období, kdy stálezelené jehličnany nadělají v zahradě více parády. Zahrada vysazovaná pouze z neopadavých rostlin ale vypadá jednotvárně a zasmušile, na někoho může působit i poněkud strnule, až depresivně. Naopak smíšená výsadba zahradu oživí - každé roční období má přece své kouzlo. Holé větve listnatých stromů zasypané sněhem jsou přirozené, vzhled zahrady oživí, provzdušní a pestrobarevný koberec podzimního listí má také něco do sebe.  Mnoho dřevin kvete i v zimě, navíc uschlé listy, na kterých se třpytí jinovatka nebo sníh, mají neopakovatelné kouzlo.

Které vybrat?

Jistě si již v duchu představujete barevná zákoutí se skupinkami rostlin, které vaši zahradu budou zdobit po celý rok. Existuje nepřeberné množství stálezelených keřů, půdokryvných a pnoucích dřevin a je těžké vybrat jen některé z nich. My vám volbu poněkud usnadníme a nabízíme několik příkladů rostlin, jež jsou atraktivní a okrasné svými listy, květy nebo plody.

 

Hlohyně šarlatová

Kalina vrásčitolistá

Cesmína ostrolistá

Mahonie cesmínolistá

Skalník Dammerův 

Dřišťál Darwinův

Zimolez Henryův

Mamota širokolistá

Brslen Fortuneův

Zimostráz obecný

Barvínek menší  

 

 

 

Lenka Brdková

 

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!