Někdo zdobí byt či dům již o adventu, jiný zvládne celou výzdobu až v předvečer Štědrého dne. Jak jste na tom vy? Ověsíte vánočními ozdobami nejenom stromek, ale také větve ve váze, dveře, sklo, zábradlí a vaší pozornosti neunikne ani fikus? Anebo vyznáváte střídmost, případně jdete zlatou střední cestou.
Nejkrásnější svátky v roce se bez vánoční výzdoby interiérů neobejdou. Provoněný a rozzářený byt představuje dokonalou slavnostní atmosféru, bez níž by Vánoce nebyly Vánocemi.
Vánoční stromek
Klasika mezi vánočními dekoracemi zkrátka nesmí chybět. Lidé dnes dávají přednost umělým stromkům, které jsou sice od pravých leckdy na první pohled k nerozeznání, ale chybí jim to podstatné – nádherná vůně lesa. Na druhou stranu, i živý stromek má pár „much“. Nevydrží na věky a padající jehličí se umí zapichovat nejenom do koberce, ale také do chodidel.
I když to tak možná na první pohled nevypadá, vánoční stromek nemá v našich zemích dlouhou tradici. První se u nás objevil až v roce 1812, kdy si ho do salonu nechal postavit Karel Leibich, ředitel Stavovského divadla, který si tento zvyk přinesl z rodného Německa. Už o rok později se vánoční stromky rozsvítily v domácnostech dalších bohatých měšťanů. Na venkov se ovšem dostaly až o řadu desetiletí později.
Vánoční ozdoby
Ozdoby na vánoční stromek vybírejte s ohledem na styl zařízení bytu či domu. Váš stromek může mít nádech elegance, ale také připomínat staročeské Vánoce. Stejně jako móda, i ozdoby podléhají trendům. Letos se nesou v duchu retro vzpomínek na dětství, samozřejmě nechybí ani kolekce v bílé - když k ní přidáte zlatou, vznikne téma odkazující ke slavnostnímu rázu Vánoc. Z barev převládá červená v kombinaci s bílou a dalšími jemnými pastelovými tóny, díky nimž můžete stromek dovést nejenom k dokonalosti, ale i sladit s ostatním zařízením místnosti.
Kdo bude slavit Vánoce na chalupě, nejspíš přemýšlí o staročesky pojatém vánočním stromku. V takovém případě hrají prim ozdoby ze slámy, dřeva, anebo háčkované či paličkované vánoční motivy. Hodí se i malé zdobené perníčky, ořechy; celek můžete zakončit řetězem z křížal, rozinek a podobně. Efektní jsou stromky zdobené v jedné barvě, zde se nejčastěji využívá červená, bílá nebo smetanová se zlatým nebo stříbrným zdobením. Vedle klasických koulí mají své místo na vánočním stromku také zvonečky, sněhové vločky, sněhuláci, andílci a různá zvířátka.
Světýlka na stromečku
Klasické voskové svíčky v mnohých domácnostech nahradily svíčky elektrické. Důvod je jasný - prevence požárů. Časem se ale vánoční stromky rozhořely znovu. Nikoli proto, že by se lidé opět vrátili ke svíčkám, ale hlavně kvůli nekvalitním vánočním světýlkům. Při nákupu nových světel proto vybírejte taková, která mají český návod a údaje o výrobci, případně dodavateli. Než světelný řetěz koupíte, důkladně si ho prohlédněte. Základ by měl tvořit dostatečně silný neporušený kabel. Důležité je zkontrolovat upevnění objímek na světla. Pokud zjistíte, že jsou kabel nebo izolace poškozené, světýlka rozhodně nezapojujte, ale běžte je hned reklamovat. Při nákupu se rovněž ujistěte, jestli je možné k vybranému typu dokupovat žárovky nebo diody, abyste nemuseli kvůli jednomu zničenému světýlku pořizovat rovnou celý řetěz. Kvalitní a ekologičtější jsou LED žárovky, které nepraskají a vydrží vám déle než jedny Vánoce.
Slavnostně laděná okna
Součástí vánoční výzdoby jsou okna. Dekorovat je můžete různými potisky s vánočními motivy, anebo nechte děti, aby vyrobily z papíru třeba vánoční hvězdu, které to tam určitě bude také slušet. Děti si tak navíc příjemně ukrátí čekání na Ježíška. Do okna se dají pověsit také různé dekorace z proutí, drátu a parádu udělají i červené vánoční mašle. Kouzelnou atmosféru místnosti dodají svícny v oknech. Vybírejte ale raději elektrické, které jsou obzvlášť v rodinách s malými dětmi mnohem bezpečnější. Máte široký parapet? Pořiďte si skleněnou nádobu, dobře poslouží i obyčejná skleněná váza a naplňte ji vánočními dekoracemi, ořechy, perníčky, barevnými ozdobami, zelenými větvičkami, mechem nebo čímkoli jiným, typickým pro období Vánoc. A protože vánoční svátky by měly být voňavé, nezapomeňte do misky nasypat i vánoční koření, vanilku, skořici, hřebíček, badyán. Pokud ho lehce zakápnete alkoholem, krásně se rozvoní a vytvoří v místnosti příjemné ovzduší. Pozor ovšem na alergiky, kterým by uvolňující se éterické oleje mohly vadit.
Cit pro drobnosti
Vánoční ráz interiéru dodá vhodně laděný ubrus, přehoz na sedací soupravu, chňapky, povlaky na polštářky, hrnky na kávu, zkrátka na co si vzpomenete. Nikde ale není psáno, že se po všem musí prohánět sobi, křepčit sněhuláci a padat vánoční hvězdy. Mějte na paměti, že méně znamená někdy více. Proto bohatě postačí, když zvolíte například červené doplňky do kuchyně, vytáhnete sněhově bílý ubrus po babičce a v obýváku použijete barevnou kombinaci třeba v zelené a žluté nebo smetanové.
Živé květiny
Kouzelnou vánoční atmosféru skvěle doprovodí živé květiny. Asi nejznámější je vánoční hvězda, či pryšec nádherný, který můžete znát spíš pod názvem Poinsettia, podle Američana Joela Robertse Poinsetta, který ho objevil v Mexiku. Vděčný je vánoční kaktus, který při správné péči potěší záplavou barevných drobných květů. Z živých květin udělají v interiéru parádu také bramboříky nebo orchidee.
Vánoční nálada v exteriéru
I zahrada, terasa nebo balkon si zaslouží alespoň špetku vánoční atmosféry. Není nutné, abyste se kvůli tomu finančně zruinovali nákupem nafukovacích Santa Clausů, sobů a podobných doplňků, které v našich končinách stejně působí poněkud nepatřičně. Postačí obyčejné venkovní osvětlení, kterým zkrášlíte jehličnan, zábradlí či cokoli dalšího a je to!
Text: Emma Hildová