zpět

Povánoční úklid aneb vyberte si to správné koště

Svátky jsou za námi, a tak ke slovu přicházejí i méně příjemné povinnosti spojené s povánočním úklidem. A aby vám šel co nejlépe od ruky, vyberte to správné koště a zapojte celou rodinu. Ač se to nezdá, výběr koštěte je totiž velmi důležitý.

Myslíte si, že koště je přežitek a patří už jen čarodějnicím do pohádek? Velký omyl. Koště je potřeba v každém bytě i domě, o chatách či chalupách nemluvě. Mopy nebo luxy zcela nenahradí báječný vynález, který nás fascinoval celé dětství. A na povánoční úklid se vám bude hodit dvojnásob.

A jaké typy košťat existují?

Rýžové koště

Tento druh koštěte patří mezi nejoblíbenější. Stačí jen pár rychlých tahů a venkovní kostky, kameny, dlažba či jakýkoli jiný povrch budou bez naneseného prachu nebo listí.

Silniční kartáč

Silniční kartáč je vynikající na venkovní plochy, které je nutné uklidit rychle a nezáleží příliš na tom, aby byl úklid precizní. V interiéru ho raději nepoužívejte. Spoustu špíny nezachytí a prach spíše ještě více rozvíří. Zato na cestě před domem je nenahraditelný.

Cirokové koště

Cirokové koště, které je bohatě osázeno štětinami, je klasika číslo jedna, kterou používaly již naše babičky i prababičky a jeho rodokmen se nejspíš táhne ještě dál do minulosti. Dnes už se ale pro svoji „placatost“ příliš nepoužívá. Jeden tah totiž na odstranění nepořádku většinou nestačí, a proto je třeba při zametání vyvinout větší úsilí.

Březové koště

Březové koště je naprostý poklad všech vášnivých ekologů. Je ručně upletené z březových větviček a pořídíte ho doslova za pár korun. Největší radost z něj budou mít určitě děti, je totiž věrnou kopií košťat, které používají čarodějnice v pohádkách a dá se s ním nejenom dobře zametat, ale i blbnout.

Zahradní koště

Lehké víceúčelové koště je určeno k zametání velkých ploch s členitým povrchem. Je vyrobeno pouze pro venkovní použití. Toto koště už nepořídíte za pár korun – za jeho kvalitu si trochu připlatíte. Je totiž ergonomicky tvarované a netradičně dlouhé, takže je vhodné i pro čahouny. Násada koštěte je z tvrzeného hliníku.

Tip: Pokud plánujete zapojit i menší děti, určitě v obchodech naleznete i krátkou verzi určenou právě dětem.

Ať už zvolíte jakékoliv koště, důležité především je, aby se vám s ním dobře pracovalo.

 

Christine Pölderlová

Povánoční úklid aneb vyberte si to správné koště Povánoční úklid aneb vyberte si to správné koště Povánoční úklid aneb vyberte si to správné koště
Prohlédnout galerii (3)