Příprava zahrady na sezónu

Příprava zahrady na sezónu

Jaro je za dveřmi. Po dlouhé zimě zahrada potřebuje správně nastartovat. Odborníci z oddělení zahrad v projektových marketech Hornbach si připravili výčet nejdůležitějších činností, kterými připravíte zahradu na jaro. Péči si zaslouží trávník, stromy, keře, živé ploty, rybníky a jezírka, zavlažovací systém, záhony a v neposlední řadě skleník.

„Na jaře se na zahradě neobejdete bez spousty nástrojů od hrábí, zahradnických nůžek až po rýče, lopaty, košťata a motyky. Ze zahradních přístrojů se hodí mít vždy po ruce vertikutátor, sekačku, křovinořez a pilku na větve nebo akumulátorovou pilu,“ radí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Probuzení trávníku

Z trávníku odstraňte napadané listí, větve, kameny a důkladně ho vyčistěte. „Po zimě trávník posekejte na co nejkratší délku, bude tak dobře připraven pro následnou vertikutaci. Pokud se v něm objevil mech nebo další plevel, postříkejte inkriminovaná místa zelenou skalicí. Nepoužívejte jí ale na plevel, který se objeví v dlažbě, skalice totiž způsobuje její zreznutí,“ říká odborník z Hornbachu.

Po použití zelené skalice nechte trávník odpočívat jeden až dva týdny. Následně proveďte vertikutaci. „Vyhrabte a prořežte stávající drny do hloubky tří až pěti milimetrů. Vertikutací trávník vlastně provzdušňujete a zlepší se tím příjem živin a vláhy,“ vysvětluje David Benda z Hornbachu a dodává, „v ten samý den ještě prohoďte trávník křemičitým pískem zrnitosti od dvou milimetrů. Dává se v množství dva litry na metr čtvereční na jižní, východní a západní stranu a tři litry na metr čtvereční na sever, protože tam je nejvíc vlhkosti a mechu.“ Tím vytvoříte přirozenou drenáž v jílovité půdě.

Sekání a stříhání

Pro sekání trávníku je základním předpokladem mít u sekačky dokonale nabroušené nože. V opačném případě totiž trávu při sečení třepíte a ta je pak náchylnější na houbové choroby, rychle žloutne a usychá. „Pokud v trávníku přeci jen najdete houbovité choroby, znamená to, že je půda překyselená. Doporučujeme tedy zvýšit její pH,“ říká David Benda.

I stromy, keře a živé ploty potřebují omlazující jarní sestřih. „U stromů přihlédněte k odrůdě, protože každý druh potřebuje přeci jen trochu jinou péči. Keře a živé ploty zastřihujte razantněji. Deset až dvacet centimetrů zástřihu pod ideální výškou neuškodí. Uvidíte, jak rychle se rostliny poženou do výšky,“ doporučuje odborník z Hornbachu.

Voda v zahradě – zavlažování, rybníky a jezírka

Na jaře je důležité také zkontrolovat zavlažovací systém a v případě potřeby vyčistěte čerpadlo na vodu. Pokud máte kompresor, profoukněte jím hadicový systém, aby se vytlačily případné usazené nečistoty. „Pokud po ruce kompresor nemáte, pomalu vypouštějte vodu, abyste vytlačili vše, co v hadicích nemá být. Sledujte u toho, zda se někde neobjeví závada, například zda někde nevytéká voda anebo zda hadice není prasklá. Zkontrolujte také vodovodní kohoutek a tlak vody,“ popisuje David Benda.

Na jaře také důkladně vyčistěte rybník nebo jezírko na zahradě. Poté přidejte startovací Jezírkové bakterie a po 14 dnech můžete nasadit ryby. „Za tři týdny po startu zapněte jezírkovou UV lampu a to na čtyři až šest hodin denně. Tato lampa se v jezírku postará o ničení zárodků a hubení řas. Nenechávejte ji ale zapnutou déle, než je třeba. Ničili byste tím i ty správné bakterie,“ vysvětluje David Benda z Hornbachu.

Záhony a skleník

Záhony zryjte a provzdušněte. Rozvrhněte si rozmístění rostlin. Do půdy doplňte hnojivo. „Můžete použít jak přírodní hnojivo, tak například i fosfátové sklo. Fosfátové sklo je dlouho působící hnojivo pro květy a plody do trvalých záhonů. Má vysoký obsah fosforu a draslíku a nemusíte půdu hnojit až dva roky,“ říká odborník z Hornbachu

Skleník vydezinfikujte pomocí dýmovnice. Ta zneškodní přezimující škůdce a zároveň poslouží jako celková dezinfekce. Modrou skalicí omyjte skla a rámy. Zkontrolujte, zda polykarbonové části nepopraskaly a vyzkoušejte funkčnost větracího okna. Taktéž věnujte pozornost lištám a gumám, ty by mohly být zpuchřelé a nemusely by celou sezonu sklo udržet.

 

Více informací na www.hornbach.cz.

Přidejte se k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachCZ

 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!