Zařízení ložnice ovlivňuje kvalitu spánku i ranní vstávání

Zařízení ložnice ovlivňuje kvalitu spánku i ranní vstávání

Víte, že zdravý spánek je důležitý nejenom pro duševní zdraví, ale i fyzickou kondici? Pokud dobře spíte, snáze odoláváte stresu a různým nemocem. Připravili jsme pro vás pár tipů, kterými můžete správné spaní podpořit.

Pohybová aktivita během dne, lehká večeře, omezení kávy v pozdějších hodinách, to všechno jsou aktivity, které mohou přispět k bezproblémovému usínání. Aby byl spánek ale skutečně kvalitní, je třeba zajít v přípravě na něj ještě o hodný kus dál.

Kde budete spát?

Pokud je to jenom trochu možné, rozhodně si za ložnici nezvolte pokoj obrácený do rušné ulice. Ložnici byste měli orientovat i podle světových stran. Tabu je západní směr, kde bývá v letních měsících poměrně velké horko. Jste-li zvyklí ráno brzy vstávat, bude vám vyhovovat ložnice směřující na východ, kdo si rád přispí, měl by si zařídit ložnici na severní straně. I když zákonná norma říká, že minimální velikost plochy ložnice s dvoulůžkem činí 12 metrů čtverečních, realita mnohdy bývá jiná. Jenže v malém stísněném prostoru se špatně usíná už jenom proto, že blízkost zdí může vyvolat pocit, že vám padají na hlavu. Ložnici sluší atypické prostory, například podkrovní. V takovém případě je ale třeba dodržet správné rozmístění nábytku, které umožní volný pohyb kolem postele. Pozor je třeba si dát i na zkosené zdi. 

Pár čísel

Pohodlná postel by měla být dostatečně veliká. Rozměry jednolůžka činí 90 x 200 cm, u dvojlůžka si můžete vybrat postele 140 x 200 cm, 160 x 210 cm, anebo 180 x 220 cm. Jelikož nikdo neroste podle tabulek, orientujte se podle jednoduchého klíče, a sice že minimální délka postele se rovná vaše výška plus 25 cm. Důležitá je také výška postele. Aby lůžko dobře odvětrávalo, mělo by být umístěno alespoň 25 cm nad podlahou. To je ale pořád dost nízko, takže pro větší pohodlí při vstávání a sedání raději vybírejte výšku postele od 40 do 50 cm. Na trhu jsou k dostání takzvané seniorské postele, jejichž výška začíná na 60 cm. Z Ameriky k nám přišly kontinentální postele neboli boxspringy, které jsou vysoké minimálně 70 cm. Vyšší postel ocení i lidé s problémy pohybového aparátu.

Méně je více

Platí, že odpočívat, a tedy i spát, bychom měli v prostoru nezahlceném nábytkem a dalšími zbytečnostmi. Jestliže se například chystáte na rekonstrukci domu či bytu, anebo stavíte nový, myslete na zřízení šatny navazující právě na ložnici. Pokud vám aktuální podmínky nedovolují vybudování samostatného prostoru, zvolte vestavěnou skříň, která pohledově nezahlcuje prostor místnosti. Co rozhodně patří do ložnice, jsou noční stolky, z doplňků je praktický němý sluha a při dostatku místa i prádelník.

Význam barev a materiálů

Použití barev má svůj smysl, přesněji řečeno napomáhá správné atmosféře v místnosti. Při jejich aplikaci můžete vycházet například z umístění ložnice. Jestliže je situovaná na sever, vymalujte ji teplými barvami jako je žlutá nebo oranžová, které místnosti dodají pár stupňů navíc. Pokud směřuje na západ, použijte při výmalbě studené odstíny, které její teplotu pocitově sníží, což je obzvlášť v letních měsících velké plus. Pozor na příliš mnoho barev, které spíš povzbuzují pozornost, místo aby vás zklidnily a připravily ke spánku. Stačí jedna základní a tři vzájemně ladící doplňkové.

Materiály se snažte vybírat přírodní. Do ložnice patří nábytek z masivu nebo kovu. Vhodná je plovoucí podlaha. Dobře se ošetřuje a na rozdíl od celoplošného koberce se v ní neusazuje prach. Užívá ložnici také alergik? Pak se raději vyhněte i závěsům a záclonám. Potřebné zatemnění snadno vyřešíte s pomocí žaluzií nebo vnějších a vnitřních rolet.

Tabu v ložnici

I přes všechna různá opatření se vám v ložnici stále špatně spí? Pak v ní nejspíš máte něco, co tam nepatří. Tabu číslo jedna je elektronika. Místo televize si proto raději na noční stolek pořiďte hezkou lampičku pro čtení před spaním. Notebook nechte spolu s mobilem za dveřmi. Místo buzení na telefonu si nastavte klasický budík. Nad postel nepatří velké těžké předměty, jako je lustr nebo knihovna. I když si možná rozumově zodpovíte, že ani jedna či druhá věc vám na hlavu spadnout nemůže, podvědomí to vidí jinak. Vědci už sice vyvrátili domněnku, že v ložnici nemají co dělat rostliny, protože ubírají kyslík, ale přesto buďte s jejich výběrem a umisťováním opatrní. Některé typy totiž mohou u citlivějších jedinců vyvolat bolení hlavy nebo dokonce alergický záchvat.  

Na závěr je dobré si připomenout, že ložnice není skladiště věcí, jež se v bytě nevešly jinam. Měla by vyzařovat uklidňující pohodovou atmosféru, kterou nebude narušovat pohled na neuklizené oblečení.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Bonami, Boconcept

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!