zpět

Případ záclony: Opravdu je tolik potřebujeme?

Asi naprostou většinu oken českých domácností zdobí záclony. Velmi často jsou bílé s květinovými vzory, a čím více nařasené, tím lépe. Jenže v posledních letech trendy udávají trochu jiný směr. Jsou tedy záclony přežitek, nebo mají v našich domovech stále svoje pevné místo?

Proč říci záclonám svoje ano?

Argumentů, proč do záclon investovat  - a to nejenom peníze při jejich koupi, ale i čas věnovaný snímání z garnyže, praní a následnému věšení, je hned několik. Tím prvním a vlastě nejpodstatnějším je ochrana soukromí. Záclony totiž pomáhají zabránit pohledům cizích očí do našich domovů. Pokud máte byt v nižším patře, případně vaše okna směřují do frekventované ulice, záclony jsou vcelku nezbytným pomocníkem při ochraně soukromí.

Záclony také chrání před přímým slunečním svitem, a to nejen vás, ale i nábytek, který by vlivem slunečních paprsků mohl vyšisovat. V neposlední řadě také pomáhají tlumit zvuky z ulice.

A proč jasné ne?

Stejně tak existuje mnoho argumentů, proč jsou záclony naprosto zbytečným doplňkem. Odpůrce záclon rozhodně netrápí pocit, že by jejich oknům něco chybělo. Naopak - mnohem více si cení toho, že je jejich byt vzdušnější a prosvětlenější.

Nehygieničnost. Ano, i to můžeme brát jako velké negativum záclon. Obvykle je pereme dvakrát do roka - na velikonoční a vánoční svátky - a po zbytek roku na ně usedá prach.

Záclony také často překrývají radiátory, což způsobuje úbytek tepla a tím pádem i peněz.

Existuje alternativa?

Pokud se chcete záclonám vyhnout, ale přece jen byste rádi okna před zraky zvědavců zastínili, existuje několik variant. Jednou z nich jsou japonské stěny. Tyto panelové závěsy můžete posouvat po okně nebo je jednoduše shrnout na stranu. A vypadají opravdu dobře.

Co zvolit?

Zda sáhnete po záclonách či nikoliv, je už jen na vás. Nenechte si ale od nikoho namluvit, že jen jedna varianta je správná. Stačí se rozjet do sousedních zemí a uvidíte, že to, co je u nás nemyslitelné, je jinde naprosto samozřejmé. A pokud si stále nevíte rady, požádejte o radu odborníka v nejbližší specializované prodejně.

 

Christine Pölderlová

Případ záclony: Opravdu je tolik potřebujeme? Případ záclony: Opravdu je tolik potřebujeme? Případ záclony: Opravdu je tolik potřebujeme?
Prohlédnout galerii (3)