Mytí oken v zimě: nikdy nepoužívejte horkou vodu, okna mohou prasknout

Mytí oken v zimě: nikdy nepoužívejte horkou vodu, okna mohou prasknout

Mytí oken možná nepatří mezi vaše nejoblíbenější domácí práce, nicméně jednou za čas je potřeba se k němu odhodlat. Pravidelným čištěním nejenže získáte krásný vzhled a ničím nerušený výhled, ale přispějete k jejich dlouhodobé životnosti. Pokud jste se do mytí nedotlačili na podzim a teď vám znečištěná okna brání výhledu do zasněžené krajiny, vězte, že se do něj můžete pustit i nyní zimě. Jen je potřeba dodržet určitá pravidla, jinak si veškerou svou snahou napácháte spíše více škody než užitku.

Pokud jste si na zimní měsíce naplánovali mytí oken, je potřeba se řídit několika pravidly. Prvním a velmi důležitým bodem z hlediska výsledku čištění je denní teplota venkovního vzduchu. Prostředky na mytí oken totiž poskytují bezchybný výsledek až od cca 5 °C, proto klesne-li teplota níž, rozhodně počkejte na lepší počasí. Dalším zásadním aspektem je teplota používané vody. Při mytí za nízkých teplot rozhodně nepracujte s horkou vodou, ale vždy jen s vlažnou vodou zhruba do 30 °C. Použití horké vody na prochlazených okenních tabulích by totiž mohlo v krajním případě vést až k jejich prasknutí. A navíc taková voda nesvědčí ani materiálům okenních rámů.

Nikdy nečistěte za sucha

Co se týče konkrétních čisticích přípravků, v zimě můžete použít ty klasické, které jsou běžně k dostání v drogerii. Na hodně špinavá okna z exteriéru můžete také aplikovat přípravky na leštění skel s obsahem alkoholu proti namrzání či v krajním případě i zimní roztok určený pro ostřikovače do aut. „Rozhodně však s přípravky příliš neexperimentujte, protože různá rozpouštědla, chemikálie a abrazivní přípravky mohou okna nenávratně poškodit. Na druhou stranu však platí další důležité pravidlo – nikdy nečistěte skla ani rámy na sucho. Prachové částice usazené na oknech mohou při suchém čištění povrch rámů i skel poškrábat,“ radí Roman Kubálek, obchodní ředitel společnosti VEKRA.

U dřevěných rámů pozor na vlhkost

Rámy všech typů oken jsou odolné proti působení povětrnosti a zima jim nevadí. Co se týče dřevěných rámů oken, po umytí by měly být co nejdříve otřeny do sucha. Dřevu vadí především vlhkost a její dlouhodobé účinky, a to nejenom z exteriéru, ale i z interiéru. „To je také hlavní důvod, proč do vlhkých vnitřních prostor, např. do zimních zahrad, k bazénům, vířivkám atd., nejsou dřevěná okna vhodná, může dojít k poškození. V případě, že je i přesto máte, je nutné instalovat dostatečně výkonné odvětrávání nebo rekuperaci. Z venkovní strany mají okna VEKRA v exponovaných místech dvě odvětrané hliníkové okapnice, a to jak na rámu, tak na křídle. Ty chrání nejexponovanější část oken, kde mohou kapky vody namrzat a tát. To může způsobit poškození povrchové úpravy,“ vysvětluje Roman Kubálek.

Plastovým rámům vadí chemikálie

Také rámy u plastových oken zimě odolávají a při jejich čištění je možné využít klasický saponát s vodou. Nicméně stejně jako u skel platí, horká voda jim rozhodně neprospívá. Kdo vlastní okna s bílým plastovým rámem, toho možná trápí skvrnky, které jsou viditelné zejména na jižní straně, kde nečistotu na povrchu „fixuje“ silné sluneční záření. Tyto skvrnky můžete částečně eliminovat, ovšem ne laickým způsobem. Je zapotřebí profesionálního servisu, který pro tyto případy využívá speciální roztoky na čištění a přeleštění. Také se nedoporučuje již zmíněné experimentování s chemikáliemi. Plastové rámy oken jsou sice poměrně odolné, nicméně pokud se naleptají chemikáliemi nebo mechanicky poškrábou, prakticky se nedají opravit.

 

 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!