zpět

Pět tipů, jak si co nejlépe zařídit pronájem

Vyhlédli jste si hezký, útulný a levný pronájem, ale pan domácí vám v něm nedovolí ani pověsit si obrázek na zeď? Nevěšte hlavu. Bydlení můžete dodat osobitý charakter i přes nevstřícnost majitele ke změnám.

Pravdou je, že pronájem se obvykle zařizuje bez vynaložení větších finančních prostředků. Většinou jde o bydlení krátkodobé, takže nákladnější investice by vlastně nedávala smysl. Je jasné, že na něčem musíme spát, někam si ukládat oblečení a někde vařit. Tento problém vyřeší buď již zařízený pronájem, jehož součástí je základní vybavení, anebo je třeba vše koupit. Pomineme-li materiál a kvalitu zpracování, je kategorie levného nábytku ideální právě pro zařízení bytu, v němž se hodláme zdržet maximálně pár let. Leckdy nelze odolat dražšímu kousku. V takovém případě bychom si ale měli být jistí, že danou věc bez větší námahy přestěhujeme jinam a také ji snadno začleníme do nového interiéru. Zútulnit byt, který nám neříká pane, zvládneme s pomocí několika následujících triků, aniž bychom museli překročit jakékoli omezení ze strany majitele.

1. Světlo

Správně vybrané osvětlení umí dodat interiéru jedinečnou atmosféru. Vsaďte na různě velké stolní lampy, stojací varianty, přidejte bodovou lampičku s klipsem, díky kterému se dá upevnit kamkoli dle potřeby. Takové nepřímé osvětlení je často pocitově příjemnější než neosobní lustr či jiné nástropní světlo.

2. Bílé zdi

Jsou neutrální, velmi rychle se okoukají a vytvářejí v místnosti pocit prázdnoty. Jenže co s nimi, když je nesmíme vymalovat, ani na ně pověsit poličky. Jako nejjednodušší způsob se jeví pořízení hezké barevné zástěny, kterou postavíme ke zdi. Paraván naruší poněkud jednotvárný dojem a svým designovým pojetím dodá bílé ploše nový výraz. Další řešení představují obtisky na zdi. Prodávají se mnoha tvarech, barvách a typech, snadno se nalepují a stejně tak sundávají.

3. Na stojáka

Pan majitel se vyjádřil, že si nepřeje žádné hřebíčky do zdi, ani jakýkoli jiný upevňovací materiál, který by narušil její povrch? Není třeba věšet hlavu. Místo malého zrcadla zkrátka zvolíme velké a opřeme ho o zeď. A kam s malými obrázky? Originálně budou vypadat postavené na malířském stojanu. Podle velikosti se na něj vejdou klidně i dva nebo tři. 

4. Šikovné textilie

V bytě, kde chybí rolety či jiné stínící vybavení, si řada lidí připadá jak ve výkladní skříni, navzdory tomu, že je třeba v osmém patře. Řešení bez nutnosti jakékoli náročnější montáže představují nalepovací rolety, které se dají snadno připevnit na stávající okenní rám a v případě stěhování opět snadno sejmout.

5. Pocit domova

Každému vytváří pocit domova něco jiného. Někdo má rád barvy, jiný přírodní materiály, dalšímu vyhovuje konkrétní styl. I v pronájmu si můžete vytvořit útulné bydlení třeba s pomocí veselých doplňků, které vám zvednou náladu a zpříjemní den. Strohost základního vybavení „rozbije“ například proutěné křeslo nebo pořádně velký sedací vak. Doslova za pár korun pořídíte květiny, které umí prostor dokonale zabydlet.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Bonami

 

Pět tipů, jak si co nejlépe zařídit pronájem Pět tipů, jak si co nejlépe zařídit pronájem Pět tipů, jak si co nejlépe zařídit pronájem
Prohlédnout galerii (3)