Ovoce si můžete vypěstovat i na balkoně

Ovoce si můžete vypěstovat i na balkoně

Skutečnost, že třeba nevlastníte zahradu, ještě není důvodem k tomu, abyste si museli odpírat domácí úrodu ovoce. Lidé na balkonech dnes často pěstují bylinky nebo zeleninu. Stejně dobře se tam ale bude dařit i ovocným dřevinám.

Jaro o sobě dává vědět čím dál větší měrou. Je tedy čas se zamyslet nad tím, jak si zkrášlíte venkovní posezení, které vám navíc může přinášet i příjemný užitek.

Je jasné, že na malém prostoru, který nabízí městský balkon nebo terasa, asi nezasadíte klasickou jabloň, hrušku nebo švestku. Rozhodně se tam ale vejdete se zakrslým ovocným stromkem nebo keřem.

Ideální odrůdy

Existuje řada odrůd, které jsou pro takové balkonové pěstování vhodné. Pokud máte terasu nebo balkon na slunné straně, dařit se na něm bude zakrslým meruňkám, švestkám, beztrnným ostružinám, ale také třeba malinám. Ve městě se rovněž dají pěstovat takzvané sloupovité dřeviny. Jak označení napovídá, jedná se o stromky sloupovitého tvaru, které se nerozrůstají do šířky, ale do výšky, takže na pohled připomínají právě sloup. Aby vám nedorostly třeba až k sousedům, dají se snadno tvarovat zastřihováním vrcholového výhonku. Prodávají se sloupovité jabloně, hrušky nebo třešně.

Kam s nimi?

Jestliže se rozhodnete zahradničit na balkoně nebo terase, i tam musíte dodržovat určité pěstitelské zásady. To znamená, že keře a stromky je třeba zasadit do vhodných nádob, substrátu a rovněž je hnojit. Důležitá je velikost květináčů. Hruškám a jabloním stačí menší kontejner o průměru 40 cm. Pokud se rozhodnete pěstovat třešně nebo broskve, pořiďte jim nádobu alespoň o 10 cm větší. S ohledem na materiál jsou nejlepší terakotové nebo keramické truhlíky. Pozor na substrát. Nelze použít každý, ale typ určený pro pěstování trpasličího ovoce, například Floraself Nature, který je vyrobený z rašeliny, vyzrálých kompostů, dřevních vláken a písku, navíc obsahuje čistě organické hnojivo pro zdravý růst kořenů a rostlin. Nezapomeňte rovněž na dostatečnou drenážní vrstvu na dně nádoby, která zabrání přelití kořenů stromku.

Dopřejte jim světlo

Správně zasazené stromky potřebují k bohaté úrodě také světlo. Takové domácí zahradě se bude dařit především na balkoně nebo terase orientované na jih nebo západ. Jelikož v obyčejných nádobách snadno přeschnou, zalévejte je ráno i večer. Méně starostí budete mít, pokud stromky nebo keře zasadíte do samozavlažovacích nádob.

Důležité živiny

Je dobré si uvědomit, že jakákoli zeleň v nádobách nemá tolik živin jako rostliny vysazené přímo v zahradě, kde mohou čerpat vše potřebné z půdy. I když stromkům pořídíte kvalitní substrát, časem z něj odčerpají všechny látky potřebné pro zdravý růst. Proto je třeba také dřeviny hnojit. Zejména v době kvetení potřebují minerální hnojiva, nejlépe taková, která se rozdělávají ve vodě. Při dávkování postupujte podle návodu na obalu. Obvykle se používají v určitém poměru, který je třeba striktně dodržet. Jinak se může stát, že větší množství hnojiva rostliny spálí, při menším naopak nebudou mít potřebné živiny.

 

Text: Emma Hildová

 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!