Zharmonizujte svůj domov podle Feng Shui

Zharmonizujte svůj domov podle Feng Shui

Doba stresová v nás vyvolává touhu po klidném životě v harmonii. Jedním ze způsobů jak toho dosáhnout, je učení Feng Shui, které nám pomáhá udržovat život v rovnováze nejenom v osobní sféře, ale i v domácím prostředí.

Bydlení podle Feng Shui klade důraz na pořádek a čistotu. Zbavte se proto starého oblečení, věcí, které nepotřebujete, jsou nefunkční, rozbité, nebo k nim nemáte žádný vztah. Nevkusné sošky, vázičky a další nepříliš povedené dekorativní předměty raději nahraďte čerstvými rostlinami, nikoli řezanými květinami, které rychle uvadají, ale trvalkami v květináči. Nejvhodnější jsou exempláře se zakulacenými listy. Dejte si pozor na sušené květiny, jež nejsou nositelkami energie, ale pouze lapači prachu.

Energie je v učení Feng Shui hodně důležitá, a proto by měl být interiér uspořádán tak, aby v něm mohla volně plynout. S ohledem na tento detail je třeba se v maximální možné míře vyvarovat ostrých rohů nábytku, šikmin a tmavých koutů. Při zařizování domácnosti podle stylu Feng Shui se rovněž vyvarujte velkého množství nábytku.

Důležitá je energie pěti prvků, kterými jsou voda, dřevo, oheň, země a kov. Jedná se o harmonizační prvek, který lze vyjádřit pomocí barvy, tvaru nebo materiálu. Například vodu symbolizuje nejenom akvárium, ale také modrá barva, sklo, zrcadlo apod.

Vchod do domu nebo bytu

Čistota je základ, proto by cesta k vašim vchodovým dveřím měla být čistá. Důležité je dostatečné osvětlení vstupního prostoru. Doporučuje se neumísťovat proti vchodu do bytu či domu zrcadlo.

Kuchyňský prostor

Kuchyně by měla být jasná, prostorná a dobře větratelná. Lednička a mrazák představují oblast vody, sporák a trouba oblast ohně. Nikdy je nestavte proti sobě, ale naopak dál od sebe. Pokud to jde, pořiďte si plynový sporák. Nedoporučuje se používání mikrovlnné trouby. A i do kuchyně patří živé rostliny, v tomto případě bylinky.

Jídelna či jídelní prostor

Dominantu tohoto prostoru tvoří stůl, ideálně dřevěný. Podle Feng Shui je nejvhodnější kulatý nebo oválný, protože podporuje komunikaci. Myslete na to, že židlí by mělo být alespoň o jednu víc, než je členů rodiny. Stůl by měl být umístěný tak, aby od něj nebylo vidět na vchodové dveře a do koupelny. Osvětlení by mělo být umístěné přímo nad jídelním stolem. Než usednete k jídlu, stůl vždy pečlivě ukliďte, aby vás nerozptyloval nepořádek.

Obývací pokoj

K základnímu vybavení patří pohovka, která by v případě Feng Shui měla směřovat čelem ke dveřím. Pokud toto řešení není možné, umístěte ji tak, abyste na dveře viděli alespoň zčásti a nemuseli jste se složitě otáčet. V obývacím pokoji zařízeném tímto stylem není důležitá televize, vlastně bývá často skrytá ve skříni nebo za zástěnou. Vedle ní by měla stát rostlina v květináči. Ústředním bodem pokoje by měl být krb, který se umísťuje do rohu místnosti. Na stěny nepatří depresivní obrazy.

V ložnici

Pokud je to jenom trochu možné, umístěte ji do nejklidnější části bytu nebo domu. Postel by měla být přiražená čelem k plné stěně a dostupná z obou stran. Lůžko neumísťujte v přímé linii s dveřmi nebo pod oknem. Nad postelí nejsou vhodné zkosené stropy, trámy ani police s knihami nebo lampy, nemluvě o lustru. Do Feng Shui ložnice nepatří elektronika ani rostliny. Jestliže chcete mít v ložnici zrcadlo, rozhodně ho nevěšte na zeď proti lůžku. Mělo by v ní být minimum nábytku, barev i vzorů.

V koupelně

Koupelna se dnes stává místem relaxace a tomu by mělo odpovídat zařízení. Vybírejte jednoduchý, ale funkční a snadno udržovatelný nábytek. Pořiďte si dostatečně velká zrcadla, rostliny a další dekorace vhodné pro uvolnění. V kontextu s ostatním interiérem by dveře koupelny i WC měly být vždy zavřené.

Dětský pokoj

I zde platí, že hlava by měla být chráněná čelem postele nebo zdí. Do dětských pokojů se v případě sourozenců často umísťují palandy, což ale Feng Shui nepovažuje za vhodné. Rovněž myslete na rozlišení funkcí v jednotlivých částech pokoje. To znamená, že například v pracovní části by neměly být hračky, nad postelí skříňka s učením. Prolínání jednotlivých zón totiž dítě zneklidní, takže se může špatně soustředit i hůř spát.  

 

Emma Hildová

Zdroj fotografií: Siko, Casa Mia, Indickynabytek.cz, Flickr, Pixabay

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!