zpět

Udělejte si ve vašem interiéru místo pro trochu romantiky

Romantický styl je ideální způsob, jak vytvořit prostředí, které nabízí uklidňující atmosféru, tolik potřebnou v dnešním hektickém světě. Jak vlastně vypadá takový romantický interiér?

Trochu zjednodušeně bychom mohli říci, “jaké si to uděláte, takové to máte“... Někdo vsadí na květinové vzory, další dá přednost sladkým pastelovým tónům a někomu budou stačit romantické dekorace. Romantický směr má totiž mnoho podob hrajících hlavně na emoce, a je pouze na vás, čemu dáte přednost.

Na klasickou notu

Obýváte klasicky zařízený interiér? I ten lze totiž do určité míry považovat za romantický. Nepatří do něj lamináty, ale především tmavé a světlé dřevo, hlavně dýha a lak. Stěny zdobí tapety s jemným vzorem, nejčastěji květinovým. Objevují se ozdobné lišty s profily. Okna dekorujte záclonami se závěsy, na dřevěnou podlahu či keramickou dlažbu položte kusové koberce. Důležité je osvětlení, které interiéru dodá správnou romantickou atmosféru. Hodí se sem květiny, například něžné orchideje. Z doplňků by neměly chybět aromalampy nebo vonné svíčky.

Venkovská romantika

Venkovské romantické bydlení si lidé obvykle spojují se stylem francouzské Provence. Dekor dřeva v tomto případě překrývá bílá, krémová, ale také pastelová modrá nebo zelená barva. Hojně se uplatňuje patina. Kromě tradičního květinového vzoru zde najdete i kostkované aplikace. Hodit se budou doplňky s motivy bylinek, zejména levandule. Zajímavým tipem jsou nábytkové úchytky, které bývají porcelánové nebo kovové. Pokud jde o materiály, kromě dřeva se používá také keramika, proutí, na světlém pozadí vyniknou černé kované prvky apod.

Sázkou na jistotu jsou textilní doplňky. Záclony a závěsy na oknech doplňují barevné sedáky na židlích spolu s ubrusy, dečkami a prostíráním v romantickém tónu. Jestli vám toho kytičky zas tak moc neříkají, možná se vám bude líbit poněkud „drsnější“ romantika připomínající spíš horskou chatu. Tady hraje opět prim masivní dřevo ve své původní podobě, ale také třeba kámen ve vnitřním obložení, kůže a kožešiny na sedacím nábytku, ale i na zdech nebo na zemi. 

V moderním pojetí

Příjemnou úlevu dodají romantické prvky i „přísnějšímu“ modernímu interiéru. Do takového prostoru jsou vhodné například fototapety s motivy květin nebo krajiny. Nikoli však kýčovité obrázky od moře, ale kvalitní fotografie přírody, k nimž budete mít citovou vazbu. Jestli nemáte odvahu použít tapetu přes celou stěnu, zvolte velkoformátový obraz, anebo sestavu většího počtu menších obrázků. Romantickou atmosféru podpoříte i křišťálovým lustrem s ověsky, anebo několika různými typy lamp či svícnů. Mimochodem, velmi zajímavě bude vypadat historizující svícen, který s moderními prvky vytvoří příjemný kontrast zmenšující strohost stávajícího zařízení. I zde vedou květiny. Nebojte se barev. Velmi dobře bude působit jedna stěna natřená tyrkysovou, bordó nebo červenou barvou, anebo zkuste tapetu s drobným vzorem. Používají se i různé dekorativní výmalby s efekty, které moderní interiér více zateplí.

Romantika na každém kroku

Pokud se nebojíte extravagance, ba naopak vyznáváte jasně definovaný styl, povolte uzdu kreativitě a pusťte na zeď výrazné květinové vzory - ať již v tapetách nebo válečku. Dobře budou vypadat i originální motivy na fototapetě. Květiny v tomto případě nemají své místo pouze na zdech, ale s pomocí různých technologií je lze přenést na nábytek, sklo, hlavně dveře, keramické obklady apod. V barvách vyzkoušejte kombinaci několika různých odstínů nebo metodu ladění tón v tónu. Z doplňků se kromě skla používají stříbrné nebo zlaté ozdobné prvky, mozaiky, ale také velké vázy, sošky, obrazy, vše s romantickými motivy, a hlavně textil.

 

Text: Emma Hildová

 

Udělejte si ve vašem interiéru místo pro trochu romantiky Udělejte si ve vašem interiéru místo pro trochu romantiky Udělejte si ve vašem interiéru místo pro trochu romantiky
Prohlédnout galerii (3)