Sprchové kouty už dávno nepředstavují nouzové řešení pro malé koupelny. Stále častěji doplňují vanu, protože jsou nejenom bezpečnější, ale kladou důraz také na zdraví, relaxaci i vaši peněženku. A jaké jsou možnosti?
Při výběru sprchového koutu budete pravděpodobně limitováni místem. Výrobci nabízejí velikosti od mini rozměru 75 x 75 cm. Na trhu najdete také velké varianty 90 x 200 cm. Horní hranice ale není definitivní, protože si lze nechat vyrobit potřebné parametry na míru vaší koupelně. Podstatnou roli hraje typ konstrukce, vanička, systém otevírání dveří a zasklení.
Parametry sprchové vaničky
Tvar vychází z velikosti a typu prostoru. Pokud jde o materiál, můžete si pořídit například akrylátovou vaničku nebo variantu z litého mramoru, smaltu či keramiky. Důležitá je výška, která se pohybuje od 3 do 6 cm. Existují i takzvané sedací vaničky s hloubkou kolem půl metru i více, které do určité míry nahrazují vanu. Nižší vaničce by měli dát přednost senioři, případně lidé s problémy pohybového aparátu, pro které je nižší sprchový kout podstatně bezpečnější. S tím souvisí i nezbytná protiskluzová úprava povrchu vaničky. Kromě vaničky se uplatňuje také odtokový žlábek anebo vpusť.
Výběr versus instalace
Kromě vybraného prostoru je třeba brát při výběru vaničky ohled i na instalaci. Jde o to, že některé typy se zapouštějí do podlahy, jiné pouze připevňují k podlaze a další stojí na základu, který je třeba obezdít. Před finálním rozhodnutím byste si proto měli ověřit, zda se konkrétní model hodí právě do vaší koupelny, tedy zda odpovídá hloubkou vaničky, napojením na odpad a sifonem.
Nejenom designové řešení
Elegantní, designově čisté a nadčasové řešení představují odtokové žlaby a vpusti. Plus pro ně je i fakt, že jsou bezbariérové. Na druhou stranu může být toto plus i minus, protože v určitých případech vyžadují složitější instalaci a někdy se do podmínek v daném prostoru nehodí vůbec. Sprchové žlaby totiž mají určitou stavební výšku, která nemusí například odpovídat možnostem koupelen v panelákových bytech. Odtokové žlaby se prodávají se zapuštěním do podlahy nebo boční stěny. Obvykle se skládají ze dvou dílů, těla a roštu. Součástí těla je sifon, který se napojuje do odpadu. Rošty mohou být nerezové, případně skleněné nebo z dalších materiálů. Při tomto řešení by měla být podlaha správně vyspádovaná, s protiskluzovou dlažbou.
Příjemné a bezpečné sprchování
Do sprchového koutu se hodí zejména termostatické baterie, na kterých lze nastavit stabilní teplotu vody. Tak vás nepřekvapí ani „nehoda“, kdy omylem zavadíte o páku, která přepne na ledovou nebo horkou vodu. Termostatické baterie navíc šetří vodu i náklady na její ohřev. Kromě ruční sprchy si dopřejte ještě sprchu hlavovou, která umí vykouzlit relaxační déšť, má úsporné trysky, barevné podsvícení a další spoustu vychytávek, konkrétních dle výrobce. O úroveň výš stojí sprchový panel, jehož součástí jsou nejenom oba typy sprch, ale také masážní regulovatelné trysky.
Sprchový box
Jestliže hledáte ucelené řešení, sáhněte po sprchovém boxu, jehož součástí jsou masážní trysky, hlavová i ruční sprcha a úložný prostor. V některých typech najdete i sedátko a za zvážení stojí funkce parní lázeň. Sprchové boxy najdou rovněž uplatnění i v prostoru, kde je vybudování kvalitního sprchového koutu neřešitelné.
Text: Emma Hildová