zpět

Pohodlná postel je základ spokojeného spánku

Kvalitní spánek je nezbytný, ale někomu se o něm může jenom zdát. Sice si pořizujeme kvalitní matraci, ale mnohdy zapomínáme na samotnou postel. Jak by tedy mělo vypadat lůžko, ze kterého se nám nebude chtít vstávat?

Při výběru vhodné postele se zaměřte na možnost polohování. Je sice pravdou, že hlavu si můžete podepřít například polštářem, ale na druhou stranu musíte počítat s tím, že nepřirozená poloha krční páteře vám brzy přivodí bolest, nemluvě o namáhání zad. Polohovací postel naopak poskytne přirozenou polohu nejenom horní části těla, ale uleví i bederní oblasti nebo namoženým nohám. 

Důležitý rošt

Aby postel fungovala, jak má, měli byste do ní kromě matrace vybrat i správný rošt. Jestliže budete chtít postel polohovat, patří do ní rošt polohovací. To ovšem nejsou jediné parametry výběru. Pro polohování se hodí lamelové nebo destičkové rošty. Pokud se rozhodnete pro lamelovou variantu, měl by rošt mít minimálně 28 lamel od sebe vzdálených maximálně čtyři centimetry. Pružné spaní nabízí destičkový rošt, který se svou konstrukcí přizpůsobuje váze těla. 

Rošt je třeba také ovládat. Zkuste manuální nebo motorové (elektrické) ovládání.

Jak vyplývá z názvu, manuální rošt se obsluhuje ručně. Většinou se dá nastavit do dvou poloh. Jednak vám podepře záda, což ocení zejména vášniví čtenáři před spaním, a za druhé můžete přizvednout i druhou stranu a ulevit tak unaveným nebo oteklým nohám. Je více než žádoucí vyzkoušet před koupí ovládání roštu, abyste pak doma nebyli nemile překvapeni složitým mechanismem. Na zvednutí by vám měly stačit dva kroky, zvednutí a zajištění roštu. Polohování je zajištěno buď s pomocí textilního úchytu, nebo kovových či plastových držátek. 

Vyšší level, pokud jde o pohodlí, představují motorové rošty, nabízející více možností polohování, obvykle až pět zón. Dají se zvednout až do úplného sedu, spodní partie můžete vyprofilovat pro přirozené ohnutí nohy v kolenou apod. Vše je rychlé, na jeden stisk tlačítka, takže ideální pro starší a handicapované osoby. 

Pozor na to, že motorové polohování může mít menší nosnost než v případě pevného roštu. Nicméně rošty se dají upravit podle aktuální potřeby uživatele.

Matrace pro polohování

Na polohovací rošt jsou vhodné matrace uzpůsobené k pohybu. Jinak by se totiž mohlo stát, že se při polohování zlomí, anebo se v nich vytvoří různé prohlubně, takže se na nich při poloze na zádech moc nevyspíte. Pro tento typ roštů se používají latexové (bez vyztužení kokosovláknitou deskou), matrace z líné a studené pěny nebo sendvičové. 

Typ senior nejenom pro seniory

S přibývajícím věkem se objevuje čím dál více problémů s pohybovým aparátem. To je také jeden z důvodů, proč starší lidé hůř vstávají z postele. S obdobnými potížemi se nepotýkají jenom senioři, ale rovněž mladší lidé s ortopedickými potížemi nebo handicapovaní. Fungujícím řešením je lůžko často označované jako senior, které se od běžných postelí liší výškou, začínající na 55 cm. Z takového lůžka se nejenom snáz vstává, ale také na něj lépe usedá. Je ideální nejenom pro výše zmíněné uživatele, ale i pro všechny ostatní, kteří vyžadují dokonalou postelovou relaxaci. Do této kategorie patří také kontinentální postele, tzv. boxspringy, s minimální výškou 70 cm.

 

Text: Emma Hildová

Foto: SCONTO, UNAR, postele-ložnice.com

 

 

 

Pohodlná postel je základ spokojeného spánku Pohodlná postel je základ spokojeného spánku Pohodlná postel je základ spokojeného spánku
Prohlédnout galerii (3)