zpět

Chcete dostat hravou letní náladu až do postele? Poradíme vám, jak na to

Kromě barevných přehozů, veselých polštářků, svěžího letního povlečení a živých květin vsaďte i na odlehčené záclony a závěsy, které dodají vašemu bydlení správný letní styling.

Až budete vybírat barvy a vzory dekoračních látek, řiďte se barevným provedením ostatních zařizovacích prvků, především sedacího nábytku a koberců, které mohou textilie vhodně doplňovat, anebo s nimi naopak vytvářet letně svěží kontrast. Léto je hravé, proto se nebojte popustit uzdu kreativitě a promítnout ji nejenom do neobvyklých dekoračních řešení, ale i zajímavých barevných a vzorových pojetí. 

Hezké a funkční

Je jasné, že nové závěsy se vám musí především líbit, nezapomínejte ovšem ani na jejich funkční stránku, která vychází z orientace místnosti vůči světové straně. Praktickým řešením například v jižně a západně orientovaných oknech budou závěsy ušité z látek opatřených teflonovou úpravou. Ta totiž odráží teplo slunečních paprsků a díky tomu se místnosti tolik nepřehřívají. Pokud jde o barvy, v létě hrají prim světlé odstíny, a to nejenom pocitově, ale i funkčně, protože na rozdíl od tmavých lépe odrážejí sluneční paprsky. Jestliže si rádi přispíte, v letním období jste bez šance, protože sluneční paprsky se k vám do ložnice „dobývají“ už před pátou hodinou ranní. Pak vám určitě přijdou vhod takzvané blackoutové závěsy, které umí odstínit venkovní světlo. Zkusit můžete i variantů závěsů utkaných ze tří vrstev, kdy na prostřední je použitá černá příze, která nepropouští světlo. Takové závěsy mohou být jednobarevné, světlé, s designem. Že mají i stínicí funkci, nikdo na první pohled nepozná. Kromě blackoutů existují i takzvané dimouty, kdy je mezi lícovou a rubovou látku vložená zatemňovací vrstva; tyto závěsy nezastiňují na sto procent. Ostatně i záclona může přivést do interiéru alespoň lehký polostín, především je-li ušita z hustě tkané látky.

Materiály

Pokud jde o materiál, rozhodně je z čeho vybírat. Závěsy se šijí z bavlny, lnu, polyesteru, hedvábí, případně z látek s různými příměsemi. Jestliže nepotřebujete úplné zatemnění v ložnici, vybírejte materiál s hustou strukturou vazby. Do obývacího pokoje se bude hodit například jemný voál, který místnost odlehčí. Voál, ale také organza se používá rovněž na záclony. Pro větší zastínění se hodí polotransparentní materiály, režné či například provázkové.  

Motiv sem, motiv tam

Bláznivému létu svědčí barevné puntíky. Kromě závěsů se jich nebojte ani na záclonách. Tradiční jsou pruhy v různých šířkách, horizontální či vertikální. Další oblíbený motiv představují květiny, anebo geometrické vzory, které skvěle zapadnou do jakéhokoli prostoru. Interiér probudí z uniformity a škrobené svázanosti na první pohled nesourodé kombinace dekorů. Pokud vám zbude kousek látky, nechte z ní ušít stejně veselé povlaky na polštářky. I když je kontrast oživující, měli byste při výběru dekoru přihlížet ke stylu jednotlivých místností. Jde o to, že například do moderně pojatého obývacího pokoje se například nehodí rustikálně laděné závěsy či záclony, jak je známe z příbytků našich prababiček. 

Léto velí: až na zem

Zatímco v zimě délka záclon dosahuje pouze k topení, abychom zbytečně nebránili průniku tepla do místností, na léto se hodí modely v prodloužené variantě, tedy až na zem. V tomto období tak využijeme schopnosti záclon i závěsů nepustit do bytu letní vedro. Navíc záclony současně fungují i jako „síť proti létajícímu hmyzu“, který tkaninu, dosahující až k podlaze, nepodlétne.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Pixabay, Flickr, Jimmy - textil

Chcete dostat hravou letní náladu až do postele? Poradíme vám, jak na to Chcete dostat hravou letní náladu až do postele? Poradíme vám, jak na to Chcete dostat hravou letní náladu až do postele? Poradíme vám, jak na to
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty