zpět

Když na detailu záleží. Aneb křiklavé barvy přenechejte papouškům

Efekt krásných obkladů a designového nábytku v koupelně lehce zastíní nedotažený, byť zdánlivě banální a sotva pár milimetrů široký detail, jaký představují spáry mezi dlaždičkami. Věnujte jim proto odpovídající pozornost. A jak na to?

Ještě stále se najdou tací, kteří nedají dopustit na bílé spáry, jež mají tendenci šednout nebo žloutnout a záhy proto působí špinavým dojmem. Majitelům takové koupelny pak nezbývá nic jiného, než pravidelně spáry čistit a opravovat. Jako chytřejší volba se proto jeví barevné spáry, které můžete krásně sladit s nabídkou barev obkladů a docílit tak harmonické barevnosti.

Na podlahu jedině šedá

A začneme pěkně od základu. Podlaha obecně patří v interiéru k nejvíce zátěžovým plochám. A výjimkou není ani podlaha v koupelně. I když uvnitř chodíme v pantoflích nebo dokonce bosi, spáry kolem obkladů se velmi rychle zanášejí a původní barevné odstíny, zejména bílá a světlé pastelové barvy dostávají našedlý nádech. To ovšem není jediný důvod. Změnu barvy ovlivňují i nevhodné čisticí prostředky na bázi kyselin. Bude proto mnohem lepší zvolit na podlahu výhradně šedou spárovací hmotu, ve které se případné negativní změny ztratí.

S křiklavými barvami zacházejte opatrně

Pokud máte jednobarevné či nevýrazné obklady, nebojte se je doplnit výraznými spárovacími hmotami, které je oživí a koupelně dodají veselejší atmosféru. Barevným spárám se ale vyhněte ve chvíli, kdy keramika na stěnách doslova hýří barvami. Výrazné spárovky totiž nejenomže změní celkový výraz obkladů, ale dohromady pak snadno vznikne nepříjemný chaos barev, který v uživatelích spíš vyvolá bolení hlavy, místo aby je uvolnil a navodil pocity relaxace a pohody.

Velmi dobře působí odstíny tón v tónu. Odvážnější jedinci určitě vyzkouší například krásný a hlavně nadčasový kontrast bílých obkladů a černé spáry. Výběr barvy spár by neměl podlehnout tomu, co se vám líbí, ale vždy by se mělo jednat o barevný tón, který už se v koupelně objevuje, a to buď na zdi, nebo nábytku či dalších doplňcích.

Rovněž je důležité vědět, že se spárovky v jasných, až křiklavých barvách časem vymývají. Proto dejte přednost spárovacím hmotám, které jsou vodotěsné. Poznáte je podle označení na obalu „dry effect“.

Barevné tipy

Nebojte se modré, která vyvolává představu moře a osvěžující vody. Zkuste zkombinovat světle modrou spáru v odstínu teplého letního dne a jemně béžového obkladu. Tohle řešení je vhodné nejenom pro ty, kteří dávají přednost teplejším odstínům, ale také pro majitele menších koupelen. Hřejivou pozitivní náladu dodá koupelně oranžová. Jelikož bývá na velké ploše příliš výrazná, daleko lepší bude použít ji v akcentech, třeba v podobě barevné spáry a neutrálního obkladu.

Pryč s plísněmi

Vzhledem k vlhkému prostředí se v koupelně poměrně úporně drží plísně. Kromě toho, že jsou nepěkné na pohled, u citlivějších jedinců mohou způsobovat zdravotní problémy. V namáhaných spárách se jich nezbavíte ani větráním a ani pečlivým utíráním vany či sprchového koutu po každém koupání nebo sprchování. Těmto problémům ovšem můžete zamezit s pomocí speciální spárovací hmoty, která odolá nejenom plísním, ale také řasám nebo různým bakteriím. Kromě toho je i voděodolná. Takto ošetřené spáry jsou vysoce hygienické a snadno se čistí.

 

 

Text: Emma Hildová

Foto: Rako

 

Když na detailu záleží. Aneb křiklavé barvy přenechejte papouškům Když na detailu záleží. Aneb křiklavé barvy přenechejte papouškům Když na detailu záleží. Aneb křiklavé barvy přenechejte papouškům
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty