Elegantní hortenzie ozdobí každý balkon i zahradu

Elegantní hortenzie ozdobí každý balkon i zahradu

Hledáte květinu, která vás potěší záplavou nádherně barevných květů od konce jara až do začátku podzimu a stane se doslova úctyhodným doplňkem vaší zahrady nebo terasy? Vsaďte na hortenzii.

Možná vás to překvapí, ale hortenzie se v Evropě pěstuje teprve od 18. století. Pochází z Asie a některé kultivary ze Severní Ameriky. V Čechách se objevila až o století později a její jméno je spjaté s českým přírodovědcem J. S. Preslem, který ji pojmenoval celkem výstižně – hortenzie ozdobná. Keře hortenzií dosahují výšky kolem jednoho až tří metrů, ve své původní domovině dokonce i čtyř. Existuje spousta druhů kultivarů a najdete mezi nimi i popínavky.

Madam Hortenzie

Pokud vás tahle květina zaujala zejména velkým kulovitým květenstvím, které bývá k vidění v široké škále barev, od bílé až po fialovou, pravděpodobně se jednalo o nejznámější a nejoblíbenější druh - hortenzii velkokvětou. Dá se pěstovat v zemi i v nádobách a v obou případech jí svědčí zejména poloslunné místo se slabě kyselou půdou. Dříve se zemina musela míchat, což už dnes není nutné, protože speciální druh určený právě pro hortenzie seženete v každém zahradnictví nebo hobby marketu. Hortenzii je třeba dostatečně zalévat. Nejenom že nesnáší sucho, nesvědčí jí ani přemokření, takže přelití květináče jednou za týden nejspíš povede k jejímu konci. Jestliže uvažujete o pořízení rostlin v kontejneru, počítejte s tím, že je třeba je na zimu uklidit do prostředí s teplotou kolem 10 stupňů C. Nemají totiž rády ani mráz, proto je nutné hortenzie v zemi přikrýt. 

Modrá je dobrá

Modrá hortenzie je dokonce nádherná, ale této barvě je třeba napomoci. Vtip je v tom, že modře se květy vybarvují pouze v kyselé půdě. Takže modrá hortenzie, kterou jste si přinesli ze zahradnictví a doma přesadili do běžného substrátu, se postupně změní v některý z typicky růžových odstínů. Kromě kyselé půdy ale hortenzie potřebuje také ionty hliníku. Ty dodáte s pomocí běžného hnojiva, které obsahuje například síran hlinitý. Jestliže ale chcete mít jistotu, že se vám hortenzie skutečně zbarví do modra, pořiďte jim hnojivo přímo určené pro modré hortenzie a budete se z krásných květů radovat stoprocentně.

Zimní vzpomínka na léto

I tohle umí hortenzie. Dají se totiž sušit, takže se z jejich krásy můžete těšit i v zimním období. Při sběru by měla být květenství krásně vyzrálá a hlavně suchá. Z toho důvodu je netrhejte po dešti, ale ani časně ráno, kdy by v nich mohla být ještě rosa. Hortenzie se suší zavěšené květy dolů, ideálně na tmavém suchém místě, kde proudí vzduch. Také je ale můžete nechat uschnout přímo ve váze.  Stačí dát na dno jenom trochu vody, která se bude postupně odpařovat a květy zvolna schnout.

Milovnice květinových aranžmá si mohou čerstvě ustřižené květy naaranžovat třeba do tvaru věnečku. Práce s nimi bude jednodušší než s již usušenými. Budete k tomu potřebovat polystyrenový kruh, který je vhodné obalit dekorativní látkou. Na takto připravený korpus pak už stačí připevňovat jednotlivá květenství, rozdělená do menších částí, buď s pomocí drátku nebo provázku. Hortenzie vám uschnou jak v aranžmá, tak i ve váze. Ať už se rozhodnete pro klasickou kytici nebo aranžmá, nezapomeňte výsledek ještě přelakovat běžným lakem. Nejenom že déle vydrží, ale také se z něj dá snadněji setřít prach.

Romantický shabby chic

Shluky drobných kvítků v něžných pastelových barvách předurčují hortenzii k romantickým účelům. Jako něžná princezna působí ve svatební kytici, ale vyjímá se i jako ojedinělý solitér ve váze, kde umocňuje romantiku místa i chvíle. Ne nadarmo se hortenzie stala květinou, jež doslova a do písmene sluší stylu shabby chic, který se vyznačuje romantickým pojetím interiéru, a jemuž v čerstvém stavu dodá kromě poetického výrazu i příjemnou vůni.

 

Text: Emma Hildová

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!