Líbí se vám venkovní posezení obklopené květinami, ale nemáte moc času se starat o letničky? Pořiďte si fuchsie, které vás potěší záplavou nádherných květů od pozdního jara až do prvních podzimních mrazíků.
Tyhle zajímavé keříky, kterých existuje přes sto druhů a jsou starší než lidstvo samo, původně pocházejí z Jižní Ameriky, odkud se rozšířily do Austrálie, na Nový Zéland a do Střední a Severní Ameriky. Díky zámořským plavbám si v sedmnáctém a osmnáctém století našly cestu také do Evropy.
Není fuchsie jako fuchsie
Rostlinku si můžete pořídit jako vzpřímenou, polopřevislou nebo převislou. Některé keříky zdobí drobounké kvítky, jiné se pyšní květy dosahujícími velikosti i přes deset centimetrů. Pozor na to, že se liší také podle pěstitelských nároků, proto se při výběru konkrétního druhu zeptejte, jakou péči vyžaduje. V jižněji položených státech fuchsie přezimují venku, u nás je třeba je uložit do vytápěného skleníku, sklepa, zimu zvládnou i v chladné chodbě na okenním parapetu.
Důležitá péče
Fuchsie patří do nádob, tedy minimálně v našich podnebných podmínkách. Pokud se rozhodnete pro převislou variantu, umístěte ji do závěsného koše, kde vás potěší bohatou kaskádou krásných květů. Dařit se jim bude hlavně v polostínu. Dají se umístit i na záhon, mrazuvzdorné varianty pak stačí před zimou zastříhat a pečlivě přikrýt chvojím či netkanou textilií, ostatní druhy je třeba vyrýt i s kořeny a umístit do sklepa, kde přezimují v nádobách se substrátem.
Aby se mladé rostliny dobře prokořenily a dostaly odpovídající výživu, každý rok je přesazujte, starší postačí cca jednou za dva roky do mírně kyselé zeminy. Kromě této výživy je třeba fuchsie také hnojit. Nejprve jednou týdně hnojivem s dusíkem, jakmile začnou kvést, dodávejte jim výživu podporující kvetení.
Nezapomeňte je pravidelně zalévat. Stačí udržovat substrát mírně vlhký. Fuchsie totiž nesnášejí přemokření a mohou uhynout. Ještě než na rostliny začne svítit sluníčko, dopřejte jim rosení, které je osvěží a dodá vláhu i vrchní zemině. Pokud byste je nechali přeschnout, pravděpodobně se na nich objeví molice a svilušky. Zbavit se jich není v tomto případě nijak jednoduché.
Snadné rozmnožování
Mezi fuchsiemi časem objevíte spoustu zajímavých krásek, které se pyšní rozličnými tvary květů vybarvených do růžové, purpurové, oranžové, červené, bílé, ale také například modré barvy. Pokud si domů nějakou takovou krasavici přinesete, zkuste ji rozmnožit. Nejsnadněji to jde řízkováním, kdy si najdete na keři výhonek, jenž dosud nezdřevnatěl. Řízek, který by měl být dlouhý minimálně 5 cm, se odebírá šikmým řezem. Po té odstraňte případné květy, spodní listy a řízek zapíchněte do substrátu vhodného pro množení. Můžete ho také vložit do sklenice s vodou, do které jste přidali stimulátor růstu. Jakmile větvička zakoření, je čas ji přesadit do nádoby se zeminou.
Dejte jim ,,tvář“
Víte, že fuchsie můžete bez problémů tvarovat do stromků, špalírů nebo je pěstovat jako bonsaje, případně sesadit dva keříky dohromady a splétat je? Na tvarování nic není. Stačí, když budete zaštipovat výhonky do požadovaného tvaru, anebo zbavovat kmínek všech výhonů, čímž vznikne efektní stromková fuchsie. Zajímavých tvarů dosáhnete i s použitím různých opor.
Text: Emma Hildová
Foto: Pixabay