Od oblíbeného stolování v zahradě bývá často jenom krůček k vybudování venkovní kuchyně. Nejenom že se na čerstvém vzduchu dobře jí, ale také se tam dobře vaří. Navíc se příprava jídla v takovém prostředí může stát i příjemnou společenskou zábavou...
Při zařizování letní kuchyně byste měli nejprve zvážit, jak moc budete letní kuchyni využívat. Pokud jenom k oblíbenému grilování, nejspíš vám bude stačit pergola se zastíněním a vhodným grilem. V případě, že jste venku od jara do podzimu, řešením může být větší stavba, která vám poskytne více pohodlí. To ale samozřejmě za předpokladu dostatečně velkého a vhodného prostoru a také financí. Na druhou stranu budou takovou kuchyni používat ještě i vaše děti...
Před vlastní stabou
Venkovní kuchyně často navazují na hlavní dům. Toto řešení umožňuje snadnější zavedení vody a elektřiny. Leckdy se pro takové kuchyně využívají například obvodové zdi staré stodoly, garáže či jakékoli jiné nepoužívané stavby. Při hledání správného místa byste měli zohlednit i světové strany. Jde o to, aby vás během jídla nespalovalo slunce a nepříjemné horko. Nejvýhodnější polohou je východní nebo severní směr, díky kterému bude už od poledne v kuchyni příjemný chládek. Samostatnou stavbu v zahradě oceníte zejména v případě, že večerní posezení nerozpouštíte už v deset večer, ale naopak končíte až pozdě v noci, takže nebudete rušit děti a další členy domácnosti, kteří chodí dříve spát. A pochopitelně ani sousedy. Počítejte ovšem také s tím, že čím dál do domu kuchyň bude, tím složitější a dražší může být zavedení vody a elektřiny. Taková stavba by měla být i dobře vybavená, abyste pro každou zapomenutou věc nemuseli běhat přes celou zahradu do kuchyně v domě.
Aby ladila...
Na začátku je třeba zvolit vhodný styl a materiály. Jestliže bude tento venkovní prostor navazovat na hlavní dům, držte se jednotného stylu. Více možností pochopitelně nabízí samostatná varianta v zahradě. Z materiálů se používá kámen. Kromě toho, že do zahrady skvěle zapadne, je také odolný a dobře se udržuje. Finančně méně náročnější je umělý kámen. Vyrábí se z betonu a je od přírodní varianty téměř k nerozeznání. Velmi dobře vypadají kuchyně postavené cihel, efektně působí i kombinace různých materiálů.
Stavěli zedníci...
Ať už budete venkovní kuchyni stavět sami nebo dohlížet na partu zedníků, vždy si pohlídejte, aby byla podlaha pevná a rovná. Nejpraktičtější materiál je venkovní dlažba s protiskluzovou úpravou, lze použít i kámen. Základem takové stavby je hlavní zeď, ke které umístíte varnou, odkládací a úložnou plochu. V zahradě ji musíte vystavět samostatně, jinak se využívá zeď stavby, na kterou je kuchyň napojená. Z hlavní zdi pak vycházejí nižší postranní zídky, které rovněž slouží jako odkládací a úložný prostor. Hned při základech stavby je důležité si rozmyslet vedení vody, elektrického proudu a napojení na odpad. V zahradní kuchyni bývá ohniště s krbem již součástí stavby. Zamyslete se také nad udírnou, abyste mohli prostor využívat během celého roku. Důležité je zastřešení, které by mělo být pevné, aby do kuchyně při dešti nezatékalo.
Úřední šiml...
Od nového roku se změnily podmínky související s ohlašováním staveb a žádostmi o stavební povolení. Jestliže vaše samostatná stavba bude mít výšku maximálně pět metrů a zastavěnou plochu do 25 m2 a bude se nacházet nejméně 2 m v odstupové vzdálenosti od hranice pozemku, nemusíte ji ani ohlašovat, ani žádat o stavební povolení.
Text: Emma Hildová