zpět

Léty prověřená společnice do (téměř) každé místnost

Už dávno dlažba není pouze dominantou koupelen, chodeb či kuchyní. Podle současných trendů nachází uplatnění nejenom v obývacím pokoji, ale dokonce i v ložnici. Ostatně pro její použití v interiéru existuje mnoho důvodů. Tady jsou ty nejčastější…

Prim dnes jednoznačně hraje její velkoformátová varianta, která dodá interiéru styl a současně dokáže místnost, v níž „spočine“, opticky zvětšit. Pozor ale na to, že ne vždy je vhodná. Například oblíbené retro si doslova žádá malý formát dlaždic.

Výrobci nabízejí ohromnou škálu barev a nepřeberné množství dekorů. Některé dokonce věrně napodobují přírodní materiály. Zásadní výhodou dlažby je její podstatně větší odolnost, než jakou poskytují jiné přírodní materiály, a také jednoduchá údržba.

Pravidla výběru

Než se rozhodnete pro konkrétní dlažbu, měli byste vzít do úvahy několik faktorů. Nejprve je třeba zvážit, jak moc budete novou podlahu v dané místnosti zatěžovat. Jinak tomu bude v ložnici, kam většinou chodíte jenom večer a ráno odcházíte, a jinak v chodbě nebo v kuchyni, kde se pohybujete i v průběhu dne, takže podlaha je zde namáhána mnohem více. Důležitým kritériem výběru proto bude zátěžovost. Do namáhaných prostor jednoznačně patří odolná dlažba s vyšším stupněm otěruvzdornosti. Pokud jde o kuchyni, myslete na to, že se v ní tvoří vlhko, takže bude nezbytná protiskluzová úprava.

Neméně důležité je i estetické hledisko. Dlažba by měla ladit s celkovým stylem domácnosti. Ideální volbou je jednotný dekor, díky němuž se vyhnete riziku nesourodosti, a to zejména v případě, že v místnosti plánujete kromě dlažby také obklady na stěnu.

Sázku na jistotu představují neutrální barvy, například bílá, béžová nebo šedá, které vytvoří dokonalý základ pro další barevné kombinace. Moderním, minimalisticky laděným městským interiérům budou slušet dlaždice s dekorem betonu nebo kůže. V domě naopak vyniknou dlaždice imitující již zmíněné přírodní materiály, jako je dřevo, kámen či kov.

Písmenka a číslice

Při výběru dlažby vás možná překvapí uvedená písmena A, B, C, což je označení protiskluznosti pro bezpečnou chůzi bosou nohou. Pravdou je, že na dlažbě to často klouže i v botách, proto nebude od věci sledovat i další skupinku písmen a čísel: R9-R 13, označující právě bezpečný pohyb v obuvi. Vraťme se ještě k otěruvzdornosti, která je důležitá zejména v chodbě vzhledem k různým nečistotám, které přinášíme domů na botách z ulice. Otěruvzdornost se vybírá podle označení PEI 1-PEI 5 a čím vyšší hodnotu zvolíte, tím déle vám podlaha vydrží.

Nechte práci profesionálům

I když možná patříte mezi zdatné domácí kutily, některé práce je třeba svěřit do rukou profesionálům. Pokládka dlaždic se totiž řídí určitými pravidly a pouze kvalitně odvedená profesionální práce zaručí, že dlažba bude držet, nebude praskat a takzvaně vás „přežije“.

Doporučení

Barva dlažby často vypadá pod umělým osvětlením v obchodě jinak než na přirozeném světle. Požádejte proto personál o možnost prohlédnout si ji venku. Anebo si kupte jeden balík a vyzkoušejte, jak se bude hodit do konkrétních podmínek. Některé firmy dělají i to, že vám dlažbu zapůjčí za finanční záruku, takže když vám nebude vyhovovat, snadno ji vrátíte zpět.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Jika

 

Léty prověřená společnice do (téměř) každé místnost Léty prověřená společnice do (téměř) každé místnost Léty prověřená společnice do (téměř) každé místnost
Prohlédnout galerii (3)