zpět

Dny se nám pomalu krátí a je potřeba si trochu posvítit

Horké počasí sice umožňuje posezení v zahradě až dlouho do večera, ale zkracující se dny už vyžadují osvětlení. Zapojte fantazii a proměňte venkovní prostor v kouzelné místo i po setmění.

I ve večerní zahradě mohou vyniknout květinové záhony, jezírko nebo oblíbený strom. Pro takové magické divadlo vám ovšem nebude stačit světlo u domu, anebo lampa připevněná nad posezením. Nebojte se kombinovat různé typy osvětlení a vybírat taková místa, jimž světlo dodá zcela jiný charakter. 

Solární lampy

Patří mezi nejoblíbenější nejenom proto, že k jejich instalaci nepotřebujete žádné kabely, takže se dají snadno přemísťovat, ale také proto, že jsou ekonomické, protože ke svícení nevyžadují elektrickou energii. Navíc se dobře udržují a mají dlouhou životnost. S pomocí zápustných solárních lamp nasvětlíte chodníčky v zahradě, zídky, oceníte je také na schodech. LED pásky zvýrazníte například okraje bazénu a efektně bude vypadat i světlo plovoucí na vodní hladině. Svítidla rovněž umožňují lepší orientaci ve vzdálenějších koutech pozemku. Fungují na základě baterie, která se přes den nabíjí slunečním zářením. Večer vydrží zářit přibližně šest až osm hodin.

Solární osvětlení je k dostání ve spoustě různých variant, které mají jedno společné, jsou designově povedené. Vybírat můžete různé tvary, velikosti, barvy. Oblíbené jsou kostky na sezení, plastové stolky nebo květináče. 

Intenzivnější osvětlení

Přitažlivost solárního osvětlení je dána i tak trochu tajuplnou atmosférou, kterou kolem sebe vytváří. Pravdou ale je, že pokud si budete chtít večer při takovém světle třeba číst, moc toho neuvidíte. Proto se bude hodit i klasické světlo vyžadující elektroinstalaci s položením kabelů do země. Jelikož se jedná o náročnější a obvykle už trvalé řešení, je třeba si velmi dobře rozmyslet, kde budou světla umístěna. Takovou realizaci rozhodně svěřte odborníkům.

Myslete na bezpečnost

Je důležité, aby osvětlení do zahrady odolalo povětrnostním podmínkám, proto musí mít IP ochranu neboli stupeň krytí, jenž definuje čísly odolnost svítidla proti vodě, prachu a také vniknutí cizího tělesa. První číslo označuje ochranu před pevnými předměty, druhé před kapalinami. Někdy se uvádí ještě třetí číslo vyjadřující odolnost proti mechanickým nárazům. Až půjdete kupovat světla do zahrady, vybírejte taková, která mají stupeň krytí IP44 až IP68, tak máte totiž jistotu, že nedojde při nepřízni počasí k problému.

Nepříjemní otravové

Večerní světlo v zahradě s sebou nese jeden nepříjemný problém, a sice nálety komárů a dalšího létajícího a hlavně bodavého hmyzu. Bránit se jim můžete různými způsoby. Mezi ty účinné patří aromatické vůně, z nichž je nejvýraznější máta nebo levandule. Jako výborný odpuzovač hmyzu funguje exotické koření hřebíček a skořice. Stačí, když je vložíte do misky s vodou a kapkou oleje a postavíte na stůl nebo zavěsíte kamkoli do blízkosti posezení. Prodávají se také svíčky, které obsahují látku citronella, jež je komárům rovněž nepříjemná.

 

 

Text: Emma Hildová

Foto: Bonami, Atelier Schlitz

 

 

Dny se nám pomalu krátí a je potřeba si trochu posvítit Dny se nám pomalu krátí a je potřeba si trochu posvítit Dny se nám pomalu krátí a je potřeba si trochu posvítit
Prohlédnout galerii (3)