zpět

Moderní výkonné koště na sedm? Přece vysavač!

Nezbytným členem domácnosti je už od začátku minulého století. Za tu dobu urazil poměrně dlouhou cestu, takže dnes si můžeme vybrat sofistikovaný přístroj odrážející nejenom potřeby domácnosti, ale i to, zda máme na luxování vlastně čas.

Úklid domácnosti patří a nejspíš vždycky bude patřit k nepopulárním činnostem. Pravdou ale je, že uklízíme rychleji a kvalitněji, a to zejména díky moderním pomocníkům, vysavačům, které umí nejenom vysát podlahu, ale také ji vytřou, vyperou koberce a zvládnou spoustu dalších činností.

Hlídejte si výkon a hluk

Při neoblíbeném úklidu není nic horšího, než když vysavač dělá hluk připomínající zvuk polnice burcující do třetí světové. Lépe se vám bude vysávat s moderními přístroji, které vykazují hlučnost do pouhých 58 dB (A). Pokud jde o výkon, hledejte takový vysavač, který nabízí možnost zvolit několik různých druhů sání podle úrovně zašpinění a typu vysávané plochy. U moderních vysavačů odpadá starost s včasnou výměnou sáčku, kterou indikuje digitální displej. Praktické je umístění ovládacího panelu na rukojeti hadice, takže se nemusíte ohýbat k tělu vysavače, ale nastavit si funkce dle potřeby pohodlně ve stoje.

Moderní koště

Někdo zvolí smeták, my sáhneme po tyčovém vysavači, který dnes nabízí vyšší výkon, delší dobu provozu, flexibilní hubici, samočisticí funkci rotačního kartáče, samostatně stojící konstrukci a žádné překážející kabely. To je několik zásadních parametrů, které se objevují v nabídkách vysavačů tohoto typu. Jestliže se rozhodujete pro koupi tyčového vysavače, zajímejte se o možnost vyměnitelné akumulátorové sady, abyste při poklesu účinnosti baterií nemuseli kupovat celý spotřebič, ale pouze zdroj. Některé varianty v sobě rovněž skrývají integrovaný ruční vysavač, který se hodí pro pohodlný úklid drobků ze sedacího nábytku, stolu, případně s ním pohodlně vyčistíte auto. 

Není nad domácího robota

Od doby, co robotické vysavače spatřily světlo světa, se proměnily v maximálně ochotného pomocníka, který si poradí prakticky se vším. Současné modely ocení zejména technologičtí hračičkové. Ostatně, komu by se nelíbilo spárovat vysavač s chytrým telefonem a nechat ho uklidit ještě před příchodem domů. Na rozdíl od svých předchůdců toho dnešní robotické vysavače zvládnou na jeden zápřah podstatně víc. Tak třeba dokážou rozeznávat nábytek a překážky nejenom senzory, ale také pohledem. Kromě toho, že nepadají ze schodů, protože se umí na jejich hraně zastavit, jsou vybaveny systémy, které je během úklidu ochrání před zamotáním se do kabelů ležících na zemi. Navíc se po vybití baterie samy vrátí do dokovací stanice, dobijí a po té dál pokračují s úklidem tam, kde skončily. Úklid v rozích a jízda podél zdi i mokré vytírání je pro ně samozřejmostí. Také se už nemusíte spokojit pouze s klasickými kartáči, když sáhnete po modelu se silikonovými hlavicemi, bude váš vysavač ještě účinnější a navíc téměř bezúdržbový.

Co oceníte?

Určitě dlouhou šňůru, protože málokomu se chce neustále přehazovat koncovku z jedné zásuvky do druhé. Dělají se v délce devíti metrů a akční rádius mohou mít až dvanáct metrů. Všímejte si i doplňků. Hodit se budou nástavce pro mytí oken, vysávání závěsů, majitelé domácích mazlíčků ocení nástavce pro čištění srsti.

 

Text: Emma Hildová

Foto:  Sencor, Bosch, Eta

Moderní výkonné koště na sedm? Přece vysavač! Moderní výkonné koště na sedm? Přece vysavač! Moderní výkonné koště na sedm? Přece vysavač!
Prohlédnout galerii (3)