Dotační program Nová zelená úsporám podporuje nejen výstavbu nebo zateplení energeticky úsporných domů, ale také instalaci solárního termického systému na přípravu teplé vody, na kterou lze čerpat až 35 000 Kč. Daný systém je možné efektivně propojit s novinkou, kterou vyvinula společnost DZ Dražice: nepřímotopným zásobníkem vody OKC NTRR/HP/SOL. Nový smaltovaný zásobník je optimalizovaný právě pro připojení k solárním kolektorům nebo dalšímu environmentálně šetrnému zařízení – tepelnému čerpadlu. Na trh přichází v objemech 400 a 500 litrů.
Nepřímotopný zásobník funguje na bázi nepřímého ohřevu vody, protože se po své instalaci připojuje k externímu zdroji energie – např. plynovému kotli nebo kotli na tuhá paliva. Některé modely je však možné doplnit pomocným elektrickým ohřevem nebo topnými jednotkami. „Stacionární zásobník OKC NTRR/HP/SOL v objemech 400 a 500 litrů je vyvinutý pro připojení k tepelným čerpadlům, solárním kolektorům a dalším nízkoteplotním zdrojům. Disponuje dvěma výměníky pro různé zdroje energie, z nichž ten větší slouží k napojení tepelného čerpadla, menší např. termického solárního systému,“ uvádí Lukáš Formánek, technický ředitel DZ Dražice, největšího českého výrobce ohřívačů vody a akumulačních nádrží, který v září uvedl na trh také nový elektrický plochý bojler do malých prostor OKHE ONE 20.
Nepřímotopný ohřívač vody OKC NTRR/HP/SOL
Nový nepřímotopný zásobník OKC NTRR/HP/SOL lze doplnit elektrickou šroubovací topnou jednotkou TJ 6/4” nebo elektrickou přírubovou jednotkou TPK 150-8/2,2 kW s keramickým topným tělesem, které slouží k pomocnému ohřevu vody v zásobníku. Obě jednotky disponují provozním a bezpečnostním termostatem umožňujícím plynulé nastavení teploty 5–74 °C. Smaltovaná nádoba zásobníku s pracovním tlakem 1 MPa je uvnitř chráněna antikorozní vrstvou, která nepodléhá důlkové korozi v prostředí tvrdé a chlorované vody.
Elektrická přírubová topná jednotka TPK
„Využití obnovitelných zdrojů k ohřevu vody šetří nejen životní prostředí, ale také rodinný rozpočet. Samotnou instalaci solárních kolektorů nebo tepelného čerpadla (např. NIBE) totiž podporují dva státní dotační programy – kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám. Příspěvek z kotlíkových dotací, který lze využít na výměnu starého kotle na pevná paliva za ekologičtější zdroj vytápění, činí až 127 500 Kč. Z programu Nová zelená úsporám lze čerpat dotaci mj. na instalaci solárního termického systému k ohřevu vody. U rodinného domu je možné zažádat o 35 000 Kč, u bytového objektu o 7 500 Kč na jednu bytovou jednotku,“ radí Lukáš Formánek.
Komerční článek