Čekáte potomka, nebo si s tou myšlenkou teprve pohráváte? Ať tak či tak, něco, co by v bytě páru plánujícího rodinu rozhodně nemělo chybět, je prostor, který bude později možno využít pro dětský pokoj. Jenže jak to udělat v bytě, kde máte pocit, že se sotva hnete ve dvou? Nevěste hlavu: když se chce, všechno jde.
Když se miminko narodí, vyžaduje toho velmi málo. Hlavní je přítomnost maminky: jejího tepla, mléka, lásky a dotyku. Novorozenec ještě nepotřebuje samostatný pokoj, protože, pokud už v noci spí, musíte jej stejně mít u sebe. Co z toho plyne? Že i malé studiové apartmá dokáže dítěti v prvních měsících a možná i letech života poskytnout bezpečné a pohodlné prostředí. I malý prostor totiž pro jeho potřeby můžete vylepšit s pomocí chytrých a praktických vychytávek. Jak na to?
1. Oddělte místnosti
Paravan, závěs, zástěna, policová stěna… Možností, jak od sebe alespoň částečně oddělit jednotlivé místnosti existuje celá řada. Pokud mohou fungovat na rozdělení například obývacího pokoje a pracovny, nebo k oddělení ložnice od obytného prostoru, proč by stejně neposloužily v případě dětského pokoje? Vyberete-li navíc kus, který zapadne do celkového ladění bytu, získáte zároveň originální designový doplněk. „Oddělovače“ mohou tlumit světlo z televize nebo počítače, i hluk, a zajistit tak vašemu drobečkovi klid potřebný pro spánek. Pokud chcete, aby bylo vidět, že za zástěnou či závěsem odpočívá mrně, vyberte kusy s dětskými roztomilými motivy jako jsou zvířátka a další.
Design spojený s množstvím úložného prostoru aneb trend vitrín se vrací
2. Zahýbejte s nábytkem
Pamatujete, jak jste o rozvržení jednotlivých kusů nábytku přemýšleli, když jste se stěhovali? Jistě jste měli v záloze několik variant a pravděpodobně jste zvažovali, možná i zkoušeli v nějakém počítačovém programu, různé poskládání. Nakonec jste vybrali to, které vám v dané situaci nejvíce vyhovovalo. Teď se ale situace mění – sice se nestěhujete, ale stěhuje se k vám nový člen domácnosti. Možná vás překvapí, kolik prostoru získáte, když se některých kusů nábytku zbavíte a jiné pošlete na jiné místo. Vraťte se na začátek plánování toho, jak bude vaše hnízdečko lásky vypadat, a přeorganizujte tentokrát uspořádání nábytku tak, aby v něm mělo prostor i vaše děťátko.
3. Místo postýlky pořiďte bassinet
Dětská postýlka se může stát postrachem malých bytů. Alternativou se může stát bassinet – je o mnoho menší než klasická postýlka a díky přátelské velikosti se s ním snadno pohybuje po celém bytě. Můžete jej mít vedle postele, když ležíte, u pohovky, když odpočíváte, u kuchyňské linky, když připravujete večeři, u stolu, když se chystáte jíst…
4. Stará komoda poslouží jako přebalovací stůl
Úlohu přebalovacího pultu směle zvládne stará komoda: stačí její vršek opatřit silnou podložkou, na kterou budete pokládat miminko, a vyklidit a vyčistit všechny šuplíky, které následně můžete použít pro uložení všech potřebných propriet – pro hygienické ubrousky, plenky, hadříky, zásypy, mazání a další. Ušetříte nejen peníze, ale také prostor.
5. Uložiště
Přemýšlíte, kam budete ukládat všechny věci, které miminko potřebuje? Pořiďte si plastové skladovací kontejnery, které umístěte pod postýlku nebo pod bassinet. Spoustu věcí můžete rovněž skladovat v komodě, kterou používáte místo přebalovacího pultu.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock