Až se vás zima zeptá, co jste dělali v létě, pochlubte se sušenými květinami. Je právě čas rozkvetlých zahrad, kde najdete spoustu krásné barevné inspirace pro zimní květinové potěšení nejenom ve váze.
I když se momentálně nacházíme uprostřed léta, neuškodí myslet na zimu a začít se rozhlížet po materiálu vhodném k výrobě dekorace, která nás v nevlídném zimním období potěší. Kromě toho, že sušené květiny vypadají dlouho pěkné, mají i řadu dalších výhod. Nemusíte jim vyměňovat vodu, hnojit je, nebo myslet na to, aby nestály v průvanu či ve tmě. Navíc ozdoby ze „sušenek“ zvládne při troše snahy vyrobit i méně zručný jedinec.
Co sušit
K sušení můžete použít v podstatě jakoukoli květinu, ale ne každá je vhodná k sušení tradiční metodou - tedy zavěšením květem dolů. Už naše babičky sušily slaměnky, do vazeb je oblíbená i statice či smilek, objevují se také hortenzie nebo růže. Kdo by také neznal kytice levandule, která i v sušeném stavu umí krásně provonět například ložnici. Nezapomeňte, že sbírat se dá až do konce léta a k vazbám můžete přidávat i plody dozrávající na podzim.
Jak sušit
Existuje několik způsobů sušení. Květiny lze sušit vzduchem, a to tak, že subtilnější stonky svážete po více malých svazečcích dohromady, nebo větší rostliny zavěsíte po jednotlivých stoncích v tmavém suchém prostoru, kde cirkuluje vzduch. Tma je důležitá proto, aby květiny neztratily barvu, průvan umožní správné proschnutí a tím zamezí případnému plesnivění.
Teď to bude vypadat jako protimluv, ale květiny se dají sušit i ve vodě. Stonky ponoříte necelé dva centimetry pod hladinu, s postupným vypařováním vody pak květiny pomalu usychají. K uchování letní krásy pomůže i glycerin, který se dá koupit například v lékárně. Ten se ale hodí jenom pro čerstvé květiny, nikoli uvadající.
Pokud máte mikrovlnnou troubu, květiny usušíte i tam, navíc za podstatně kratší dobu. Jenom pozor na to, že mikrovlnka musí být nastavena na co nejnižší teplotu.
Zajímavou variantou pro sušení květin, trav a listů jsou speciální vysoušecí látky. Mají jednu nepopiratelnou výhodu, a to tu, že si květiny obvykle zachovávají nejenom původní tvar, ale hlavně barvu. Nejoblíbenější a nejvíce používaný je silikagel, neboli bílé krystalky, měnící barvu podle vlhkosti. Tahle metoda je zcela jednoduchá. Do uzavíratelné nádoby nasypete asi pěticentimetrovou vrstvu silikagelu. Na ni položíte květiny, které zasypete opět silikagelem. Ten postupně „vytáhne“ z květin vodu. Jestliže se chystáte takto sušit pravidelně, použitý silikagel rozhodně nevyhazujte, ale nechte ho usušit. Poté se dá znovu použít. K vysoušení je vhodný i sklářský písek nebo kamenec.
Pomůcky a další potřeby
Pro začátek se může hodit tradiční květinové aranžmá v běžné váze. Proč si je ale trochu nezpestřit. Třeba tím, že květiny umístíte do starých hrnečků po babičce, krásně se budou vyjímat i v proutěném košíčku. Naaranžovat je můžete i na vysloužilé dřevěné prkénko a vyrobit si tak hezký obrázek na stěnu v kuchyni. Jako podklad se dá použít jakýkoli zajímavý materiál nabízející další možnosti ke zpracování. Pro výzdobu do hrnečků, košíčků či mističek budete potřebovat aranžovací hmotu, sušeným květinám sluší přírodní ozdoby z juty, pro připevnění dalších doplňků nebo k výrobě květinového věnce se hodí drátky, kokosové vlákno, různé stuhy a podobně. Většinu toho seženete ve specializovaných prodejnách s výtvarnými potřebami. Asi největší položkou ale bude tavná pistole, se kterou vám půjde aranžování mnohem snadněji.
Než se pustíte do práce
I tady platí, dvakrát měř, jednou řež. Kompozici ze sušených květin byste totiž měli promyslet do detailu. Základem je vyváženost barev a jejich sladění s barvami v interiéru. Ostatně tomu by měl odpovídat i styl sušené dekorace. Nejprve začněte skládat teplé tóny, které zakončují chladné světlé barvy. Dejte si pozor i na květy. Ty by měly být stejně veliké, aby celek působil kompaktním příjemným dojmem. Kytici mohou uzavírat trávy, klásky nebo listy. Než se pustíte do práce, aranžmá si namalujte. Tak si nejlépe ujasníte rozložení barev i květin.
Jak o sušené květiny pečovat
Když se sušení i aranžování povede, získáte do bytu krásnou dekoraci. Pravdou ale je, že současně i lapač prachu. Jelikož květiny v klasické usušené podobě nevyčistíte, protože byste je vzhledem k jejich křehkosti zničili, je mnohem lepší takovou kytici po dokončení zafixovat lakem. Existují profesionální laky na sušené květiny, ale dobře poslouží i obyčejný lak na vlasy. Jenom si dejte pozor na to, aby příliš nevoněl. Prach z takto upravených rostlin už dostanete mnohem snáz, a to buď péřovou prachovkou, anebo fénem, kterým nečistoty jednoduše vyfoukáte. To je také důvod, proč sušené aranže vydrží pouze do další sezóny. Pro trvalejší uchování můžete suché květiny umístit pod sklo, kde jim neublíží prakticky nic.
Pečlivě vybírejte i místo, kam takovou dekoraci postavíte. Na přímém slunci velmi brzy vybledne. Jestliže se rozhodnete ji umístit do kuchyně, měla by stát daleko od tekoucí vody, ale také sporáku, na kterém se vytváří pára a tím i vlhko. Ani vlhké prostředí koupelny nedělá „sušenkám“ příliš dobře. Snadno totiž navlhnou a mohou začít plesnivět.
Přejeme květinově inspirativní léto.
Text: Emma Hildová
Foto: Pixabay, Flickr