Dostali jste skvělý dárek: krásný malý stromek v elegantním keramickém květináči. Do vašeho bytu vnese příjemný japonský prvek. Bonsaj. Péče o tyto stromy není obtížná, ale ani snadná jak se na první pohled může zdát. Aby se jim dařilo, vyžadují zvláštní pozornost, odlišnou od péče o běžné pokojové rostliny.
Správné umístění (rozlišují se bonsaje vnitřní a venkovní), zalévání a hnojení. To jsou tři věci, které váš nový kamarád potřebuje ke štěstí. Když pochopíte jeho specifické potřeby a budete je naplňovat, není důvod, aby neprospíval a nerostl do krásy. Začněme umístěním – často totiž panuje mylná představa, že všechny bonsaje jsou určené k pěstování uvnitř. Ale mnoho populárních druhů bonsajů ve skutečnosti pro pěstování doma vůbec vhodných není. Proč?
Všechny bonsaje nepatří dovnitř
Sluneční světlo je nutné pro fotosyntézu, v jejímž rámci jej listy stromu absorbují a udržují si zdraví. Potřeba množství slunečního světla závisí na typu bonsaje. Jehličnany, jako jsou jalovce a borovice, jej vyžadují poměrně dost, zatímco bonsaje listnaté, jako je javor nebo jilm, si vystačí se slunkem ranním a intenzivní odpolední paprsky by jim mohly popálit listy. Bez ohledu na požadovanou úroveň slunečního záření by ale všechny takové druhy měly být uchovávány výhradně venku. Vybrané místo by přitom mělo být chráněno před větrem a deštěm, protože ani jeden z faktorů venkovním bonsajům nesvědčí. Fíkus a další tropické bonsaje, které jsou určené pro pěstování uvnitř, špatně snášejí chlad, prořež je nutné je po celý rok udržovat v teple.
Bonsaj zalijte, když půda kolem začne vysychat
Nejdůležitější částí péče o bonsaje je zalévání. Cílem je zalévat jej do nasycení, respektive do té doby, dokud voda neodtéká drenážními otvory na dně květináče. Posléze půdu kontrolujte jednou, v horkých dnech i dvakrát, denně, a jakmile zpozorujete známky vysychání, postup zopakujte. To je jednoduché pravidlo, jímž byste se měli řídit: zalít, když si všimnete, že vysychá. Pokud budete postupovat podle nějakého zavlažovacího plánu nebo jej zalévat, když si vzpomenete, docílíte toho, že jej přelijete, což způsobí, že kořeny uhnijí a strom zemře, nebo naopak, při nedostatku vláhy, zemře, protože uschne. Každý strom je jiný a četnost potřeby zalévat ovlivňuje rovněž řada faktorů, jako je teplo, vlhkost vzduchu nebo půdní směs či drenáž květináčů.
Jak bonsaj hnojit
Bonsaje získávají potřebné živiny ze země. Jejich růst a vitalitu tak zajistíte patřičným hnojením půdy, v níž je zasazen. Hnojivo samotné je dostupné v několika formách, včetně tekutých a granulovaných. Pro začátek bude stačit pouze jedna z nich. Tekutá hnojiva se obvykle ředí vodou a poté se aplikují přímo na strom. Granulované druhy, jako jsou pelety, se naopak sypou na povrch půdy. Když je bonsaj „napojen“, pelety se pomalu štěpí a „krmí“ jej.
„Svatá“ trojice bonsaje – dusík, fosfor a draslík
Nejjednodušší použití vykazuje obecně vyvážené hnojivo. Tato takzvaná „univerzální“ hnojiva obsahují rovné díly klíčových složek: dusíku, fosforu a draslíku (tedy například v poměrech 20:20:20 nebo 10:10:10). Dusík pomáhá části stromu nad půdou a podporuje růst a barvu listů. Fosfor se zaměřuje na růst kořenů. A draslík se stará o celkové zdraví, pomáhá stromu bránit se proti škůdcům a chorobám. Postupujte podle specifických pokynů na obalu hnojiva, kde najdete pokyny k aplikaci.
Péče o bonsaje nemusí být obtížná
Bonsaje jsou malé stromky rozličných druhů, které pěstitelům přinášejí spoustu radosti a mohou vydržet celá dlouhá léta. Pokud se budete řídit jednoduchými pravidly a pečovat o to, aby měly dostatek vláhy, světla a bezpečí, péče o ně nemusí být vůbec obtížná, ale naopak velmi zábavná.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock