Určitě jste už někdy slyšeli, že se jí nejprve očima a že ten, kdo nezanedbá tento první předpoklad, v konečném důsledku sní i celkově méně pokrmu a nepřejí se. Vypadá to tedy, že zdravému udržování váhy může částečně napomoci i způsob, jímž je jídlo poskládáno na talíři.
Profesionální kuchaři se k pokrmům, když je nandávají na talíř, chovají jako interiérový designér nebo architekt ke stylovým kusům nábytku a dekorací, které se chystají umístit do interiéru nebo exteriéru. Kuchaři využívají vizuální prvky, textury, barvy, vůně a vše vyvažují do jedinečné rovnováhy, aby vytvořili prezentaci, která jejich hosty uchvátí ještě dříve než na první ochutnání, ale na první pohled. Na členy domácnosti nebo hosty, které pozvete na návštěvu, můžete podobným způsobem umně zapůsobit i vy. Inspirujte se našimi radami a využijte jídlo jako prostředek k předvedení starožitného porcelánu nebo servisu po prarodičích. Jak na to?
1 .Začněte nádobím
Po kuchaře je nádobí tím, čím je malířovi malířské plátno. Rozmyslete si proto nejprve, které nádobí použijete, a podle toho zvažujte složení jídla. Neutrální pozadí nabízejí klasické bílé talíře, které elegantně zvýrazní kontrasty jednotlivých složek potravy. Vedle barvy je klíčový také tvar a v neposlední řadě i velikost nádobí. Menší talíř opticky zvětší předkrm, velký talíř na steak, přílohu a zeleninovou oblohu navodí dojem hojnosti a prostornosti. Kulaté potraviny se hodí podávat na čtvercových talířích, což vytváří žádoucí tvarový kontrast.
2. Experimentujte s barvami
Barva dodává pokrmu kontrast a energii. Jako akcenty se vyplácí přidávat světlé ovoce a zeleninu, jako jsou třeba citrony a červená řepa. Maso a saláty s jasně oranžovým dresingem ozdobte banánovými listy nebo citronovou kůrou. Uměleckou přitažlivost jídla zvýší i práce s doplňkovými barvami – výkřik červené v podobě nadrobno nakrájené chilli papričky, čerstvý zelený koriandr na dhálu z červené čočky, hoblinky černé čokolády na bělostném krému. Oranžové plátky mrkve na sytě zeleném polníčku. Fantazii se meze nekladou!
3. Estetika musí být funkční
Je důležité, aby volba nádobí a způsobu servírování neohrozila chuť jídla a neztížila jeho konzumaci. Vysokánský dort z palačinek může vypadat velmi hezky, což ovšem zcela pomíjí s přihlédnutím k faktu, že způsob, jímž jej může obdarovaný sníst, je více než obtížný, protože když do něj zajede nožem, zbortí se jako domeček z karet… Technika vrstvení je jistě esteticky atraktivní, jen se nesmí přehnat – podobně jako cokoliv dalšího. Vyhněte se také kompozicím, které by mohly vypadat nádherně, ale nezvýraznily by chutě jednotlivých složek. Tedy vrstvěte pouze to, co se i tak dá ochutnávat odděleně, případně, u čeho se jednotlivé chutě doplňují.
4. Nebojte se kontrastu
Stejně jako malíř používá textury k vytvoření hloubky a rozměrů, kulinářští mágové používají ve svých aranžovacích technikách podobnou taktiku, aby ještě více posílili přitažlivost jídla. Na krásně navržených servírovacích prostředcích využívají kontrastní textury jako je třeba hladké pyré s křupavým prvkem nahoře. Dalším způsobem, jak přidat texturní prvek, je přelití kusu masa omáčkou z drobivého sýra.
5. Vytvořte střed zájmu
Určete si už na začátku výrazný vizuální prvek, jehož úkolem bude upoutat pozornost hosta. Jako například malý texturovaný bod uprostřed talíře s jedním velkým kusem ryby. Jedná se o pomyslnou třešničku na dortu – rozhodněte se, co bude onou třešničkou, a následné aranžování posléze přizpůsobte tomu, aby třešnička co nejvíce vynikla. Nebo můžete zvážit přidání výšky vrstvením či stohováním ingrediencí, přičemž zbytek talíře bude rafinovaný a jednoduchý. Chcete-li vytvořit skutečně podmanivé ohnisko, nezapomeňte talíř přeplnit dalšími nepotřebnými prvky, které budou fungovat podobně jako „křoví“. Jen pozor, aby perla mezi nimi vynikla, a ne zanikla.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock