Výběr správného osvětlení je někdy trochu oříšek. Není to pouze o typu svítidla, ale také o dalších parametrech. LED osvětlení, halogenové či klasické žárovky, kompaktní zářivky apod. Kterou si vybrat a podle čeho se rozhodovat? Jak která svítí a se kterou se nejvíc ušetří?
Jiné světlo se doporučuje v koupelně, v pracovně či v ložnici. Víte, že na světle v ložnici závisí i kvalita vašeho spánku? Důležité je také osvětlení v dětském pokoji, na chodbách či na schodech pak jistě oceníte úsporné spínací osvětlení apod.
Klasické a halogenové žárovky
Klasické žárovky mají obrovský příkon pro vygenerování použitelného světla – zhruba 90% příkonu se promění v nepotřebné teplo a pouze 10% ve světlo. Přesto byly oblíbené pro příjemné teplé světlo vhodné do obývacích prostor, schopností stmívání a okamžitým náběhem na sto procent svítivosti. Životnost klasické wolframové žárovky se pohybuje maximálně kolem 1 000 hodin. Halogenové žárovky mají okamžitý náběh a lze je také stmívat. Nevýhodu je vysoké zahřívání. Používají se na dobře větraných místech a jsou většinou kryté, aby se o ně nemohl nikdo spálit. Mají také vyšší životnost, podle výrobců by měly vydržet až 2 000 hodin. Oba druhy těchto žárovek jsou na trhu zemí EU už nějakou dobu zakázané, kromě využití do automobilů a reflektorů. To má přimět spotřebitele k nákupu úspornějších a ekologicky šetrnějších LED svítidel.
LED osvětlení – dražší ale úsporné
Moderní LED žárovka se vyznačuje nízkou spotřebou elektrické energie, většinou je o víc jak 80% úspornější než klasická žárovka. K výhodám LED žárovky patří také minimální tepelné záření a extrémně dlouhá životnost. LED osvětlení nebývá levnou volbou, ale díky svým vlastnostem a úspoře za elektrickou energii se vyšší náklady na pořízení LED osvětlení rozhodně vrátí zpět.
Kam patří jaké světlo?
Do koupelny světlo bílé, do pracovny zase studené, neboť podporuje soustředění. Studené světlo je ale rozhodně nevhodné v ložnicích, a protože se jeho modrá složka uvolňuje i z LCD monitorů, není vhodné mít v ložnici televizi nebo počítač. Práce s počítačem nebo dlouhé sledování televize může narušovat proces spánku i prohlubovat problémy s usínáním. Bodové a LED osvětlení můžete využít na chodbě i v koupelně, v kuchyni i v dětském pokoji. Stále více se nyní v našich domácnostech uplatňují tzv. orientační světla a úsporné noční osvětlení, hodící se například právě k dětem.
Noční osvětlení a orientační světla
Vstáváte v noci k přebalování nebo musíte často podnikat noční výpravy na WC? Praktickou volbou bude noční světlo, které se automaticky rozsvítí jen ve chvíli, kdy to budete potřebovat. Hodí se zejména na chodby a na schodiště. Na trhu jsou k dostání typy do zásuvky nebo s čidlem pohybu. Většinu modelů pořídíte v úsporném LED provedení, které se právě díky vysoké úspoře hodí i pro nepřetržitý provoz. Příjemně vás může překvapit také bohatá nabídka nočních světel pro děti, typů do zásuvky nebo například dotykových světel, která mají nejrůznější designové provedení podle oblíbených dětských motivů. Při výběru těchto svítidel do dětského pokoje však dbejte nejen na vzhled, ale také na funkčnost a především na bezpečnost.
Veronika Moreira Tumova
fotografie: Shutterstock