Osvětlení interiéru nepředstavuje pouze primární nutnost, ale vzalo na sebe roli designového prvku, který definuje charakter a duši celého domu. Víte, jak si vybrat to správné?
Alfou a omegou osvětlení bytu či domu už není pouze centrální osvětlení, ale doplňují ho další zdroje, které reagují na potřeby místnosti. Patří do kategorie takzvaného nepřímého osvětlení a dá se říci, že díky své schopnosti dobře nasvítit konkrétní místa a potlačit nedostatky či vypíchnout určené plochy, jsou čím dál více oblíbenější.
Náladové, či směrové osvětlení
Designové lampy jsou přímo určené k náladovému osvětlení, které poskytuje měkké příjemné světlo, jež vhodně doprovodí chvíle odpočinku, příjemné posezení s přáteli či romantickou večeři na konci dne. Kromě úžasných stojacích lamp se prodávají i designové stropní lampy, které se dají různě nastavovat, takže světlo si vyladíte zcela k vaší potřebě.
Směrové osvětlení poskytuje lepší světelnou pohodu při vaření, práci, studiu. Do této kategorie patří různé stolní lampy s pohyblivým ramenem, bodová svítidla nebo závěsné lampy.
Atmosféra místa
Jedna věc je funkce, kterou osvětlení plní, a druhá atmosféra. Pokud se v osvětlené místnosti cítíte dobře, tedy nemáte pocit přílišného osvětlení ani naopak nedostatku světla, vlastně se dá říci, že si ho ani nevšimnete, protože se stalo přirozenou součástí domova, je jasné, že je dobře nastavené. Designová světla interiér navíc nějakým způsobem definují, dodají mu určitou osobnost. Jenom pozor na to, že i taková svítidla by měla odpovídat stylu nábytku, kterým je zařízený váš byt.
Trendy a ve stylu
Světlu vládne minimalismus, neutrální barvy, přirozené tvary. Pokud se vám líbí například poněkud ošuntělý elegantní styl, který bývá označován jako shabby chic, sáhněte po korkových nebo dřevěných lampách. Kdo fandí průmyslovému designu v nábytku, měl by si vybírat z kovových nebo betonových lamp. Hitem je rovněž osvětlení bez stínítek. Baví vás pestrý pop-up styl? Pak vsaďte na designová svítidla z inovativních plastových materiálů jako je polykarbonát nebo polyethylen. V tomto případě se nebojte různých tvarů. Na co si ovšem musíte dát pozor, jsou barvy. Vybírejte raději světlejší, a to obzvlášť v případě malého prostoru.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Artemide, Flos, Luceplan