Nedostatek světla bývá problémem zejména starších domů a bytů. Tento světelný deficit lze samozřejmě vyřešit žárovkami. Ovšem jde to i mnohem úsporněji.
Na energetické úspory dnes ostatně myslí už i stavebníci, kteří řeší novostavbu. Světlo totiž můžete přivést do prostor, kde nelze ze stavebních důvodů zajistit okno, i další přirozenou cestou, a to s pomocí světlovodu.
O co jde?
Světlovod je stavební prvek, který využívá fyzikálních vlastností odrazu světla k tomu, aby do interiéru přivedl přirozené světlo. Jeho princip je v zásadě velmi jednoduchý. Systém sbírá denní světlo na střeše, fasádě, terase nebo třeba na chodníku a následně je vede do interiéru speciálním, vysoce reflexním tubusem. Stěny tubusu tvoří výkonná zrcadla s maximální odrazivostí. Tubus vyúsťuje na stropě nebo stěně místnosti, kterou je třeba prosvětlit. Je opatřen skleněným rozptylovačem světla, takzvaným difuzérem, který světlo rovnoměrně rozptyluje do prostoru tak, aby jeho intenzita nikoho neoslňovala. Díky tomu proudí do interiéru nepozměněné světlo s minimálními ztrátami a maximální intenzitou.
Šetrný vůči peněžence i životnímu prostředí
Jeden světlovod ušetří za dobu své životnosti přibližně 66 MWh elektřiny, to je 66 tun oxidu uhličitého a 106 tun uhlí při její výrobě. Díky dlouhé životnosti ekologický přínos světlovodů výrazně převyšuje energetickou náročnost na jejich výrobu. Využitím světlovodů nejenom že přispíváte k ochraně životního prostředí, ale výrazně se vám sníží i náklady na energie.
Jak vybrat ten správný?
Rozhodně dejte přednost skleněným světlovodům před plastovými, protože přivedou do místnosti až o padesát procent více světla. Pokud se rozhodnete světlovod instalovat na střeše, vyberte si skleněnou kopuli, která sbírá více denního světla i v případě, že nesvítí slunce. Existuje světlovod s křišťálovou kopulí Bohemia Crystal, který nejenomže přivede ještě více světla do interiéru, ale jeho střešní část nestárne, ani se nešpiní. Životnost takového světlovodu činí až sto let.
Myslete na to, že každý světlovod musí mít dobře vyřešenou izolaci, aby nedocházelo k teplotním ztrátám. Důležitý je i vnitřní povrch tubusu. Například reflexní povrch vyrobený z opravdového stříbra, pustí do interiéru až o čtyřicet osm procent více světla než hliníkové tubusy.
Světlovod jako designový prvek
Světlovody už dnes nejsou jen pouhým zdrojem denního světla s klasickými plochými rozptylovači uvnitř místnosti. Dají se najít i designové kousky z českého křišťálu, který ve světlovodech přenáší beze ztrát celé barevné spektrum světla a interiér rozzáří dokonalým slunečním svitem.
Připravila: redakce
Foto: Lightway.cz