Neexistuje bylinka, která by byla opředena tolika pověstmi a přisuzovalo se jí tolik magických vlastností, jako je rozmarýnu. Původně středomořský keřík nám ale dnes dělá radost hlavně v kuchyni a v kosmetických přípravcích.
Rozmarýn pochází ze Středomoří, ale u nás poměrně rychle zdomácněl. Daří se mu především jako kontejnerové rostlině. Přes zimu vyžaduje chladné a dobře osvětlené stanoviště, ideálně mezi dvěma okny, v létě byste mu měli dopřát „letní byt“ na balkoně nebo terase.
Jak ho pěstovat?
Zasaďte ho do hlinitopísčité zeminy a nezapomeňte ho pravidelně přihnojovat. Pak může dorůst klidně až do výšky jednoho a půl metru. Existují dva druhy rozmarýnu, vzpřímený a převislý – ten se pěstuje v závěsných nádobách.
Od května do září se rozmarýnu bude dařit na světlém a dobře osluněném stanovišti. Nesnáší vlhko, které pro něj bývá fatální. Proto si také dejte pozor na přelití. Držte se hesla, že rozmarýnu sluší přísušek. Pokud ho necháte v zimním období na chladnějším místě, zálivku omezte. V opačném případě ji musíte přizpůsobit teplotě v místnosti.
Rozmarýn se dá velmi dobře tvarovat, takže z něj můžete vypěstovat i hezký dekorativní keř.
Tisíciletá historie
Historie rozmarýnu je dlouhá. Pěstovali ho už staří Řekové a Římané. Říkalo se o něm, že povzbuzuje paměť, proto řečtí studenti často nosili na hlavách rozmarýnové věnce. A jak že je to s tou v úvodu zmíněnou láskou a smrtí? Zemřelým se při pohřbu vkládala do rukou snítka rozmarýnu, která symbolizuje vzpomínky. Na druhou stranu ale i lásku. Z toho důvodu ho mívaly při sobě nevěsty během svatebního dne. Protože funguje i jako léčivka, býval vyhledávaným prostředkem proti moru.
Léčivé účinky ...
... má rozmarýn zejména díky obsahu tříslovin, flavonoidů, saponinů, silic, hořčin a dalších látek. Vyznačuje se antibakteriálními účinky, odvodňuje, pozitivně působí na játra a stejně tak ovlivňuje i tvorbu trávicích šťáv. Tím, že zlepšuje krevní oběh, nás zbaví takzvaných studených nohou. Nezanedbatelné jsou jeho zklidňující účinky, které navozují kvalitní spánek.
Krása
Víte, že už sám velký Napoleon Bonaparte používal kolínskou, která obsahovala rozmarýn? Ten je ostatně dodnes součástí pánských vůní a oblíbili si ho i výrobci parfémů pro ženy. Rozmarýn najdete také v mýdlech, vlasové kosmetice a přidává se do koupelí.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Pixabay, Shutterstock