zpět

Zero Waste aneb dejte plechovkám šanci na nový život

Už Andy Warhol věděl, že v plechovkách se skrývá designový potenciál. Tak proč byste jejich možnosti nemohli využít i vy. Uplatnění pro ně najdete jak v interiéru, tak i na balkoně, terase nebo zahradě.

Pokud si vyberete v obchodě plechovku se správným obsahem, získáte nejenom něco dobrého na zub, ale často i pěkný obal, protože mnozí výrobci si dávají hodně záležet na jeho atraktivním provedení. Takové plechovky nabízejí například výrobci kávy, producenti oliv a jistě se najdou i mnozí další. Plechovky s nátěrem umí krásně stárnout a kromě vzhledu tak „vyprávějí“ i příběh svého života. Proč jim tedy nedat další šanci na novou etapu třeba tím, že do nich zasadíte oblíbenou rostlinu. Poradíme vám, jak na to:

Budete potřebovat:

Plechovky, které mohou být různě široké nebo vysoké, čím rozdílnější, tím lepší. Lak, štětec, vrtačku, šrouby, ty v případě, že budete chtít plechovku připevnit třeba na plot. Dovnitř je vhodný písek nebo jemný štěrk na drenáž, hydrogel, kompost a rostliny. Hezky budou vypadat skalničky, sukulenty, mechy, ale můžete do nich vložit i lesní jahody nebo bylinky.

Postup:

  1. Do dna plechovek vyvrtejte díry, které budou sloužit jako drenážní otvory. U menších plechovek postačí dva, u větších tři a více. Vnitřek plechovky je třeba nalakovat, abyste zabránili oddělení původní hliníkové vrstvy a následné korozi železného obalu. Tyto složky se pak mohou dostat do zeminy, kde změní pH, což negativně ovlivňuje životaschopnost rostlin. Nalakování je obzvlášť důležité ve chvíli, kdy v plechovkách plánujete pěstovat jedlé rostliny.
  2. Nechte lak pořádně zaschnout, což může klidně trvat i 24 hodin. Jde o to, aby se na nezaschlý lak nenalepila zemina. Jestliže plánujete plechovky připevnit, vyvrtejte do boku otvor, aby se daly na vybrané místo přišroubovat.  
  3. Smíchejte písek nebo štěrk a kompost v poměru 1:1. Podle návodu přidejte hydrogel a směs nasypte na dno plechovky. Zasaďte vybrané rostliny, které je třeba zvolit podle jejich umístění. Skalničky se hodí na slunné místo, kapradiny do stínu, bylinkám bude svědčit sluníčko či polostín.

 

 

Připravila: redakce

Foto: Shutterstock

Zero Waste aneb dejte plechovkám šanci na nový život Zero Waste aneb dejte plechovkám šanci na nový život Zero Waste aneb dejte plechovkám šanci na nový život
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty